Moliére - Lakomec (rozbor)

3. července 2015 v 14:12 | Michio |  Knihy
Moliére - Lakomec
1668

DĚJ
Děj se odehrává v Paříži roku 1670.
Harpagon je 60letý bohatý vdovec, lichvář, necita, intrikář a především lakomec. Bohatství pro něj představuje naprosto vše, smysl jeho života, největší potěšení. Má dvě děti - dceru Elišku a syna Kleanta, který je nucen půjčovat si peníze všude možně, protože Harpagon považuje šetření na svých dětech za samozřejmost a žádost o peníze za opovážlivost. Rozhodl se, že své děti výhodně provdá. Kleantovi našel bohatou vdovu a Elišce starého bohatého Anselma. On sám si má v plánu vzít chudou dívku Marianu, do které je zamilován jeho syn. Dcera je zase zamilována do Valéra, který už nějakou dobu podlézá Harpagonovi, aby od něj později dostal povolení vzít si Elišku. Obě děti mají z otce strach a tak se ke svým citům nepřiznávají.
Kleantův sluha Čipera najde Harpagonovi peníze ukryté na zahradě a odcizí je, aby mohl pomoci svému pánovi. Když to Harpagon zjistí, tak začne šílet a všechny podezřívat. Díky kuchařovi a kočímu Jakubovi se hlavním podezřelým stává správce Valér. Při výslechu dochází k nedorozumění, jelikož si Valér myslí, že ho Harpagon obviňuje z lásky k Elišce a ne z krádeže jeho pokladu a tak se ke všemu přiznává. Následně vyjde najevo, že peníze má v rukou Kleant, který dá svému otci dvě možnost - buď se vzdá Mariany, nebo nedostane své peníze zpět. Harpagon se v tomto bodě poddává a vzdává se všeho jen pro peníze, které miluje nadevše. Valér prozrazuje, že je ve skutečnosti synem zemřelého hraběte Tomáše D´Alburceho a tudíž není chudý a tak ani neexistuje důvod, proč by se nemohl oženit s Eliškou. V tomto bodě se přiznává Mariana, že je taktéž dítětem zemřelého hraběte a tudíž musí být Valérovou ztracenou sestrou. Nakonec se přiznává sám Anselm, že on je ve skutečnosti hrabě Tomáš D´Alburcelo a šťastně se shledává se svými dětmi, které považoval se zemřelé. Harpagon poznává, že provdání jeho dětí je více než výhodné (Anselm se také nabídl, že zaplatí veškeré výdaje za svatby) a tak proti jejich volbě nic nenamítá a dostává zpět své peníze.


CHARAKTERISTIKA HLAVNÍCH POSTAV
Harpagon - hlavní postava hry, 60letý bohatý vdovec, otec 2 dětí, lakomec, lichvář, necita, intrikář, nadevše miluje své peníze a je ochotný se pro ně vzdát naprosto všeho (včetně svých dětí a chtěné ženy/Mariany/)
Kleant - Harpagonův syn a jeho naprostý opak, nejdůležitější je pro něj láska - je zamilován do chudé Mariany, nechápe otcovu posedlost penězi a opovrhuje jí.
Eliška - Harpagonova dcera, je zamilovaná do sluhy Valéra
Valér - pracuje u Harpagona, kterému podlézá, aby získal jeho důvěru a následně jeho dceru Elišku, do které je zamilován, někdy se kvůli své roli rozhádá s ostatním personálem, např. s Jakubem, kterého nechal zmrskat, syn Anselma a bratr Mariany
Mariana - chudá a krásná dívka pečující o svou nemocnou matku, zamilovala se do Kleanta, dcera Anselma a sestra Valéra
Anselm - šlechtic, původním jménem Tomáš d´Alburcelo, měl se stát mužem Elišky, otec Valéra a Mariany
Jakub - Harpagonův kuchař a kočí (další šetření peněz), nemá rád Valéra a tudíž ho falešně obviní z krádeže Harpagonových peněz
Forsina - věštkyně-rádkyně, která svou mazaností nejprve pomůže Harpagonovi k Marianě a následně i Kelantovi

KOMPOZICE DÍLA
Divadelní hra o 5 dějstvích s několika výstupy, chronologická, er-forma

FORMA
Drama

ŽÁNR
Komedie, satyra

JAZYK
Spisovný jazyk - hovorový, monology i dialogy, ironie, nadsázka, objevují se zde metafory, zdrobněliny, archaismy, personifikace

AUTOR (1622 - 1673)
Vlastním jménem Jean-Baptiste Poquelin.
Francouzský herec, spisovatel, dramatik, představitel francouzského klasicismu.
Věnoval se hlavně nízkým literárním žánrům (satira, bajka, komedie, fraška). Jeho díla byla v tehdejší době odvážná především kvůli kritice společenským poměrů. V satirickým veselohrách zesměšňoval pokrytectví, šlechtu, lakotu, cynismus.
Další díla: Škola pro ženy, Škola pro muže, Psyché,

SOUČASNÍCI AUTORA
Jean Racine - Francouz, dílo: Faidra, Ester
Jean de La Fontaine - Francouz, díla: Bajky, Povídky a novely ve verších

INSPIRACE
Dílo zfilmováno.

PŘIJETÍ DÍLA V DOBĚ VZNIKU
V době vzniku Lakomce byl již Molière pozitivně přijímán u dvora i veřejnosti, nicméně konkrétně toto dílo bylo přijato negativně - při jeho premiéře (9. 9. 1668 v divadle Palais Royal) se mu nikdo nesmál a Molière ho brzy musel stáhnout z repertoáru.

Je zde zesměšňováno maloměšťáctví společně s kritikou lidských vlastností a to především lakoty a pokrytectví, které podle autora deformují rodinu a ničí mezilidské vztahy.


Jak se mi četlo? Musím říct, že Lakomce mám ráda (vlastně vše, co jsem od Moliéra četla se mi líbilo, ale je pravda, že to byli dohromady asi 4 díla, takže....až tak dobře ho neznám). Lakomce můžete přečíst dvěma způsoby - je to krátká a na četbu jednoduchá věc, takže si ho můžete otevřít o půlhodinové přestávce ve škole a udělat si fajfku k další knížce, nebo si k tomu můžete sednou doma, dělat si v hlavě poznámky a chápat souvislosti. Osobně doporučuji možnost číslo dvě (ačkoliv maturitu zvládnete i s možností číslo jedna).
Příběh sám o sobě je vtipný a s klidným svědomím můžu říct, že i nadčasový. Můžete si něco přečíst nebo se s učitelem pobavit o 17. století a vnímat ho v tomto časovém pásmu nebo se na dílo podívat očima dnešníma člověka (nejlépe to spojit a udělat trochu dojem). A myslím si, že v tomto případě neuškodí si přečíst něco podrobnějšího o autorovi samotném (určitě si získá váš respekt, můj si teda získal). Po dějové stránce nic složitého, hlavní myšlenka je jasná a lehce čitatelná. Jsem si jistá, že s Lakomcem nebude mít problém ani člověk, který první knihu přečetl až v důsledku blížící se maturity. Rozhodně doporučuji.
A pokud si můžu dovolit doporučit, tak si rozhodně zajdite do knihovny pro Zdravého nemocného :)
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 naoki-keiko naoki-keiko | Web | 25. července 2015 v 20:34 | Reagovat

Tu divadelní hru jsem četla kdysi v sedmé třídě, ale takový rozbor po nás nechtěli, teď když jsem na střední, tak jej chtějí u jiných děl. No, zvykla jsem si :-D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama