Paulo Coelho - Alchymista (rozbor)

12. dubna 2015 v 12:43 | Michio |  Knihy
Paulo Coelho - Alchymista
1988

DĚJ
Španělko, Egypt.
Santiago je chudý španělský pastýř ovcí, který se svým stádem putuje Andalusií. Miluje své ovce a životní stereotyp. V kostele, s fíkovníkem uprostřed, se mu dvakrát po sebe zdá stejný sen, v kterém nachází poklad někde u egyptských pyramid. Tento sen mu vyložila cikánka, která mu řekla, že musí jet k egyptským pyramidám, kde najde poklad a zároveň žádala část tohoto pokladu. Santiago byl skeptický a k pyramidám se vydat nehodlal, ale pak potkal krále, který o něm znal věci, které nemohl znát nikdo jiný. Pověděl mu, že musí jít do Egypta najít poklad, protože to je jeho osud, jeho Osobní příběh. Santiago se musel rozhodnout mezi svým stádem (co znal a měl rád) a pokladem (co neznal a lákalo ho). Začal závidět větru jeho svobodu a pak si uvědomil, že ji může mít i on - nic mu v ní nebrání, jen on sám. Ovce, kupcova dcera, kterou měl rád, Andaluské pláně…to vše jsou pouhé stupně v jeho Osobním příběhu.
Santiago prodal své ovce za slušnou částku a vydal se do Egypta, který nebyl zase tak daleko a byl přesvědčený, že se brzo dostane k pyramidám. Santiago byl naivní a důvěřivý, a proto také uvěřil muži, kterého potkal v hospodě a který mu slíbil, že ho k pyramidám dovede. Okradl ho a Santiago zůstal sám, neznalý místa a bez peněz. Sežene si práci u ne příliš úspěšného prodavače skla, kde leští sklenice a také ho napadne, že by mohli prodávat čaj a tak zvýšit obrat. To se skutečně podařilo. Dozvídá se, že i prodavač má svůj sen - cestu do Mekky. Svůj sen ovšem uskutečnit v plánu nemá, chce pro něj jen žít.

Santiago od něj odchází po 2 letech a, i když se chtěl po ukradnutí vrátit zpět do Španělska ke svým ovcím, tak se rozhodl pokračovat a jít za svým snem. Kupuje si velblouda a přidává se ke karavaně, která putuje k pyramidám. Potkává zde Angličana, jež míří do pouštní oázy, kde chce vyhledat Alchymistu, který by mu mohl prozradit tajemství o přeměně železa ve zlato - cíle všech alchymistů. Cestou ovšem vypukne válka mezi pouštními kmeny a karavana se musí po dobu jejího trváni uchýlit do bezpečí, které poskytuje oáza. Santiago zde potkává mladou dívku Fátimu, do které se zamiluje a ona jeho city opětuje.
Boj stále neustává a Santiago, kromě pár chvil, které tráví s Fátimou u studny (nabírá zde každý den vodu), nemá co dělat. Začne se tedy více věnovat poušti a jednou si všimne zvláštního letu dvou krahujců a náhle se mu před očima objeví obraz napadené oázy. Je si vědem toho, že znamení nemusí být pravdou, ale své vidění sdělí kmenovým vůdcům oázy, kteří jsou zvyklí sledovat znamení poušti, ale nechápou, proč by se mělo ukázat právě tomuto cizince, oáza je také neutrální území a tak jsou nedůvěřiví. Nakonec se však rozhodnou očekávat nebezpečí, ale pokud nepřijde, tak zemře sám Santiago. Santiago ničeho nelitoval. Pokud zemře zítra, tak to bude proto, že Bůh to tak chtěl. Ale zemře až potom, co se pravil přes průliv, byl okraden, prodával sklo, putoval pouští a poznal Fátimu. Santiago viděl a poznal mnohem více, než většina španělských pastýřů a byl na to hrdý.
Oáza je skutečně napadena a díky připravenosti se dokázala ubránit. Po boji se před Santiagem objevuje černě oděný jezdec na koni a se sokolem na rameni. Vypadal jako posel pouště, ale měl neobyčejně silnou osobnost. Santiago nikdy takového člověka neviděl a záhy se dozvídá, že je to onen Alchymista, kterého hledal Angličan. Nabízí mu doprovod až k pyramidám navzdory zuřícím bojům. Santiago se stal v oáze váženým mužem a také zde má Fátimu (slíbí, že na něj bude čekat), ale i tak se rozhodne odejít s Alchymistou, který ho po cestě učí, jak správně naslouchat svému srdci a číst znamená, které mu ukazuje samotný vesmír, aby mohl naplnit svůj sen. (Když něco chceš, tak se spojí celý vesmír, aby ti pomohl.)
Jejich cesta je přerušena bojujícím kmene, který je považuje za zvědy. Alchymista se jim snaží vysvětlit situaci a zároveň jim sdělí, že Santiago se dokáže proměnit ve vítr. Bojovníci jsou překvapeni a zároveň zvědavi. Rozhodli se, že je propustí, pokud jim ukážou proměnu. Santiago je vyděšený, protože nic takového samozřejmě neumí a tak celý den stráví meditací v poušti. Večer před shromážděním všech bojovníků prosí o pomoc poušť, vítr a nakonec i slunce. Zvedne se obrovská bouře, která zahalí celé okolí. Když ustane, tak se Santiago objeví na druhé straně tábora a tak můžou pokračovat dál. Těsně před pyramidami Alchymista Santiago opouští. Santiago se vydává na místo pokladu sám a marně celou noc kope. Právě když se chce dát opět do kopání, přijdou k němu 3 Arabi a chtějí po něm zlato. Když to nejde po dobrém, půjde to po zlém - řekli si Arabové a Santiago jim až na pokraji svých sil pověděl o svém snu. Arabové se mu zasmějí a řeknou, že jednomu z nich se zdál stejný dvakrát sen o pokladu zakopaném ve Španělsku. Santiago ještě jednou pohlédne na pyramidy a porozumí.
Poklad nalezne doma, ve Španělsku, ve stejném kostele s fíkovníkem uprostřed, kde se mu zdál sen o pokladu u pyramid. Desátek odevzdá cikánce a vrátí se zpět do oázy pro svou Fátimu…

CHARAKTERISTIKA HLAVNÍCH POSTAV
Santiago - pastýř, věrný, citlivý, rád čte, dílo popisuje jeho vnitřní přeměnu
Cikánka - pravdomluvná, prospěchářská
Král - moudrý, ví, cítí a vidí věci, které ostatní nemohou
Angličan - nadšený ze své práce, touží se stát alchymistou
Prodejce skla - snílek, má sen, ale chce o něm jen snít a ne si ho splnit, poměrně zbabělý
Alchymista - moudrý průvodce, s milostí to nepřehání
Fátima - slušná, zdvořilá, věrná arabská dívka

KOMPOZICE DÍLA
2 části + prolog a epilog, ich- forma (Santiago je vypravěčem), chronologické vyprávění děje - někdy retrospektivní (vzpomínání)

DRUH
Epika

ŽÁNR
Psychologický román

JAZYK
Spisovný, málo uměleckých prostředků, přirovnání, personifikace, přímá i nepřímá řeč, k zdůraznění jsou použita velká písmena (Osobní příběh, Duše světa,..)

AUTOR (*1947)
Brazilský spisovatel, novinář, fejetonista.
Silně jej ovlivnila pouť do Santiaga de Compostela. Získal řadu ocenění (rytíř Řádu umění a literatury, řád Čestné legie). Procestoval řadu zemí (turné po Evropě a Asii, Írán - první nemuslimský spisovatel, který tuto zemi navštívil). Literatura 2. poloviny 20. století.
Další díla: Poutník - Mágův deník, Pátá hora, Jedenáct minut, Veronika se rozhodla zemřít

SOUČASNÍCI AUTORA
John Irving - Američan, dílo: Svět podle Garpa, Pravidla moštárny
Günter Grass - Němec, dílo: Plechový bubínek
Boris Pasternak - Rus, Doktor Živago,

PŘIJETÍ DÍLA V DOBĚ VZNIKU
V prvním nakladatelství vlažné přijetí, v druhém nakladatelství trhák - světový bestseller.

Každý člověk má svůj Osobní příběh a v jeho naplnění nám vždy pomůže naše srdce, i špatné věci se dějí z nějakého důvodu, který pochopíme později. Je důležité nejen snít, ale také si své sny plnit - člověk, který příliš sní, nikdy nenaplní svůj Osobní příběh, měli bychom si všímat znamení, které nám Svět/Vesmír dává.

Magický realismus.


Jak se mi četlo? Dlouho jsem váhala toto dílo zařadit do mé maturitní četby. Bylo to jedno z těch menších zel, které jsem si vybrala (hlavně díky tloušce knihy). Jak já jsem nakonec ráda, že sem si ho tam dala a donutila se ho tak přečíst!! Musím říct, že první stránky jsem četla s porměrně skeptickým očekáváním a v každém odstavci jsem čekala něco, co mě vážně odradí. Knihu jsem přečetla asi 4x a ještě jsem nic nenašla :D Alchymista se velmi rychle zařadil do mého TOP žebříčku oblíbených knih. Znám spoustu lidí, kteří mé nadšení z knihy nesdílejí (a dokonce i jednoho, který mi vynadal za to, že jsem mu ji doporučila k maturitě .D - omlouvám se) a upřímně....každý má jiný vkus, ale nedokážu pochopit, co se jim na knize nelíbí. OK. Jsem ochotna připustit, že autor možná chtěl z knihy udělat něco, co není a určitě má nejednu chybičku, ale i tak si myslím, že své místečko rozhodně má. Snad kdyby byla delší a hluboké myšlenky, které jsou jen nakousnuté, by byly dopracované, tak by si Alchymista získal víc fanoušků. Na druhé straně - opravdu musíme mít všechno na talíři? Co takhle přemýšlet i svou hlavou? Pokud se někdo z vás dostane na školu, kde budete mít filosofii jako samostatný předmět a váš učitel bude dostatečně inovativní a ochotný s vámi trošku podebatovat, tak vám doporučuji ho pozvat na pivo a vytáhnout Alchymistu :) Já osobně si debaty nad touhle knížkou nemůžu vynachválit ^^
Na druhou stranu si nemůžu doporučit mírnou radu - zjistěte si koho máte v porotě, protože být tam nějaký filosoficky pořp. nábožensky (jo, je to tam, dlouho jsem to neviděla, ale potom, co jsem začala studovat na církevní škole a podrobněji se zabývat Biblí, tak to tam už vidím) založený člověk, který by tu knihu měl docela rád - možností pro potopení je tam fakt hodně - ovšem ne každý u maturity topí, jsou i tací, kteří jsou ochotni pádlovat za vás. A jsem si jistá, že pokud se necháte na chvíli unést proudem myšlenek a pak si lehnete do postele a zapnete mozkové závity, tak můžete přijít na něco, co vám dá hodně nejen do maturity.
Jednoduše řečeno - každý, kdo si přečetl tento článek .... Alchymistu povinně přečíst! :D


 

5 lidí ohodnotilo tento článek.

Anketa

Mám přidávat hlášky z anime?

ano
ne

Komentáře

1 Shizu-chan ^^ Shizu-chan ^^ | Web | 27. dubna 2015 v 8:42 | Reagovat

Už dlouho mě ta knížka lákala! xD ale bohužel, nemáme ji v povinné četbě Q3Q takže se k ní dostanu asi až po maturitě x'D -w-"
Ale jinak super recenze, utvrdila mě v tom, že to opravdu bude žánr, který mám ráda a který mě bude bavit! xD

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama