Romain Rolland - Petr a Lucie

1. února 2015 v 14:34 | Michio |  Knihy
Romain Rolland - Petr a Lucie
DĚJ
Děj se odehrává od 30.1.do 28.3. 1918 (Velký pátek), Paříž, válečné období - války trvá již 4 roky.
Petr jede vlakem (podzemkou) a uvědomuje si, že jeho život skončí již za 6 měsíců, kdy nastoupí na vojnu. Při jízdě zahlédne mladou dívku Lucii a zamiluje se do ní na první pohled. Petr je ale nesmělý a proto ji osloví až při jejich třetím setkání a od té doby se začnou scházet. Petr je do Lucie natolik zamilovaný, že si nevšimne, že pochází z nízké sociální třídy. Lucie si ovšem všimne, že Petr je z bohaté měšťácké rodiny a považuje ho tak trochu za rozmazleného kluka, který nikdy nepoznal nedostatek. Jejich povahy jsou velmi rozdílné - Petr je přirozený pesimista a Lucie je lehkomyslná a života užívající si dívka. I přes tento rozdíl sdílejí stejný názor na válku a vznikne mezi nimi silné pouto. Petr se dozvídá, že se Lucie živí jako malířka známých děl a portrétů. Chce vidět její kresby a zjišťuje, že se originálům v mnohých věcech nepodobají (například zaměněné barvy). Petr a Lucie jsou do sebe natolik zamilovaní, že přestanou téměř vnímat okolní svět a hrůzy války. Vidí jen sami sebe.
Petr se díky Lucii odpoutal od svého staršího bratra Filipa, který dobrovolně nastoupil na vojnu. Před jeho nástupem měli mezi sebou velmi blízké pouto, to se ovšem změnilo. Filip se začal vůči Petrovi chovat odměřeně a to Petra zraňovalo. Změny v Petrově chování si ale všiml právě Filip a dlouho přemýšlel nad důvodem této změny. Jednou viděl Petra společně s Lucií a uvědomil si, že jeho mladší bratr je zamilovaný. Byl šťastný za Petra, ale zároveň ho zraňoval fakt, že tito dva lidé od sebe budou odtrženi válkou. Po tomto zjištění si s Petrem promluvil, ale o Lucii se nezmínil, a jejich bratrské pouto se opět zpevnilo.

Petr s Lucií si slíbili, že se na Velký pátek vezmou. Slíbili si to i přes fakt, že si oba uvědomovali, že to nepůjde kvůli sociálním důvodům. Když Velký pátek konečně nastal, zamířili do chrámu Sv. Gervasia, kde chtěli poslouchat gregoriánské zpěvy. Před chrámem Lucie spatřila malou rusovlasou dívku, jejíž pohled ji poněkud vyděsil. I přesto vstoupila s Petrem do chrámu, kde se před Bohem zaslíbili. Po chvíli Lucie znovu spatřila rusovlasou dívku, tentokrát v okně, a její pohled plný zděšení a soucitu. V témž okamžiku se celý kostel zachvěl a na Lucii a Petra padal chrámový pilíř. Lucie se bez přemýšlení vrhla na Petra a zakryla ho svým vlastním tělem, Petr se jen blaženě usmíval se zavřenýma očima.

CHARAKTERISTIKA HLAVNÍCH POSTAV
Petr Aubier - Je mladý 18tiletý student, který se na první pohled zamiluje do Lucie. Narodil se poměrně zámožným rodičům (otec soudce) a má staršího bratra Filipa, s kterým měl před jeho nástupem na vojnu velmi blízký vztah, ale později se od sebe vzdálili. Petr nemůže (před potkáním Lucie) najít žádný smysl života. Je to pesimista. Odmítá válku, ale nijak se jí nebrání. Nástup na vojnu ztotožňuje se svou smrtí.
Lucie - Je chudá dívka, který si vydělává kresbou známých děl (ne příliš přesnou nebo povedenou) a portréty lidí (většinou se jedná o zesnulé vojáky). Žije sama s matkou, která v mládí utekla od svých zámožných rodičů s otcem Lucie, který byl velmi chudý a již zemřel. Lucie se snaží život si co nejvíce užít, je lehkomyslná a bezstarostní.
Filip Aubier - Starší Petrův bratr, který se dobrovolně přihlásil na vojnu, kde však přišel o veškeré iluze. Když vidí iluze svého bratra, tak se vůči němu chová odtažitě. Je šťastný, když vidí Petra zamilovaného, ale zároveň smutný, protože si je vědom toho, co mu přinese válka.

KOMPOZICE DÍLA
15 kapitol - označení prvním velkým písmenem, kontrasty (láska x hrůza války x smrt).

DRUH
Epika

ŽÁNR
Protiválečná milostná novela, chronologický děj, uzavřený konec (smrt hlavních hrdinů) er-forma,

JAZYK
Spisovný jazyk, kratší věty, úvahové pasáže, lyrické prvky, častá přímá řeč, metafory.

AUTOR (1866 - 1944)
Francouzský prozaik, dramatik, literární kritik, nositel Nobelovy ceny.
Jeho stěžejní dílo je Jan Kryštof, za kterého byl oceněn Nobelovou cenou. Psal eseje z oblasti politiky, filozofie, hudby, a divadla. Francouzská literatura 1. poloviny 20. století.
Další díla: Hra o lásce a smrti, Jan Kryštof, Okouzlená duše

SOUČASNÍCI AUTORA
Antoine de Saint-Exupéry - Francouz, dílo: Malý princ.
André Breton - Francouz, dílo: Volná láska.
Marcel Proust - Francouz, dílo: Hledání ztraceného času.
Václav Vančura - Čech, dílo: Pole orná a válečná, Rozmarné léto.

DALŠÍ DÍLA SE STEJNÝM TÉMATEM
Ernest Hemingway - Sbohem, armádo (1. SV, zabývá se také otázkou lásky ve válce).

INSPIRACE
Dílo bylo zfilmováno.
Bombardování Paříže na Velký pátek 1918, kdy mezi oběti patřili i autorovi přátelé.

PŘIJETÍ DÍLA V DOBĚ VZNIKU
Dílo bylo populární již v době svého vzniku.


Protest proti válce, zbytečným ztrátám nevinných životů. Poukázání na nesmyslnost a krutost války, která rozdělila milované.Jak se mi četlo? Tahle knížka patřila k jedné z nejpopulárnější v naší třídě. Abych řekla pravdu - nikdy jsem to nepochopila. Považuji se za velice romantickou duši a příběh, kdy milenci společně zemřou ve "svatební den" mi připadal romantický každým coulem a tak jsem z knihy byla naprosto nadšená. Samozřejmě jsem po ní sáhla hned, jak jsem dostala možnost - nebo spíš ji stáhla :D Byl na ni šílený pořadník a mě se něchtělo čekat. Musím ovšem říct, že už po prvních pár stránkách jsem usínala. Možná budu někým odsouzena k věčnému zatracení, ale musím otevřeně říct - Petr a Lucie je jedna z nejnudnějších knih, které jsem kdy četla! Každý odstavec, každá věta ba každé slovo mě nudilo a k dočtení knihy mě dokopal jen fakt, že jsem si ji už zapsala na maturitní seznam, který jsem velmi aktivně odevzdala příliš brzo a už nebylo možné ho vzít zpět. Samozřejmě jsem pochopila, že o romantiku samotnou autorovi až tak nešlo, ale i tak se můj názor na knihu nezměnil. Utrpení vysokého levelu.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Shizu-chan ^^ Shizu-chan ^^ | Web | 1. února 2015 v 15:39 | Reagovat

Tuhle knížku jsme si ze seznamu povinné četby vybrala asi jako první, protože po prozkoumání babiččiné knihovničky jsem na ni narazila xD a ještě v takové té staré hezké, trochu zlatavé obálce :3
... od té doby jsem přečetla asi půlku knížky. Je fajn, že není tak dlouhá a písmena jsou velká! xD xD
Ale knížka mě nijak... nenadchla a moc mě nebavila -w-" každopádně ji dočtu! xD  
Taky jsem se strašně smála tomu názvu, protože moje teta se strejdou jsou taky Petr a Lucie x'D

2 Ayame Ayame | Web | 6. března 2015 v 19:51 | Reagovat

Tento článek mi moc pomohl u čtvrtečního testu ! :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama