Karel Hynek Mácha - Máj (rozbor)

10. prosince 2014 v 19:14 | Michio |  Knihy
Karel Hynek Mácha - Máj
1836
DĚJ
Na jaře u jezera Doks (Jarmila), den před popravou Viléma, ve vězení a na popravišti (Vilém) a o 7 let později (Poutník)
Příběh milenců Viléma a Jarmily, kteří oba zemřou a vinu na jejich smrti nese společnost. Vilém zabije svého otce a následně je zadržen, vězněn a popraven. Jarmila se utopí.
1 zpěv
Mácha líčí nádhernou májovou přírodu. Dozvídáme se, že Vilém byl otcem vyhnán z domova a stal se loupežníkem (strašný lesů pán). Zamiluje se do Jarmily, kterou ovšem svede jiný muž. Vilém se mstí a muže zabíjí, později se dozvídá, že svůdcem byl jeho otec. Jarmila čeká u jezera na svého milého, ale místo něj přijíždí Vilémův podřízený, který ji sděluje, že Vilém byl zadržen a má být popraven druhého máje. Jarmila spáchá sebevraždu - utopí se v jezeře.
2 zpěv
Vilém je držen ve vězení a čeká na popravu. Přemýšlí o své vině. Necítí se být zcela vinen, ale podřizuje se svému osudu. Upadá do osamění a duševní prázdnoty. Také vzpomíná na své dětství a snaží se najít zdůvodnění pro své jednání. Sám se tak trestá a odsuzuje.
1 intermezzo
Příroda mluví o odsouzeném vězni a duchové se připravují na jeho popravu.

3 zpěv
Odehrává se druhého májového dne. Velký průvod lidí stoupá na kopec, na popraviště, kde má být Vilém sťat. Vilém před popravou rozmlouvá k přírodě a k zemi, které miluje. Obviňuje společnost a vzpomíná na nejkrásnější období svého života - dětství.
2 intermezzo
Opuštění loupežníci truchlí pro svého pána.
4 zpěv
Do děje vstupuje sám autor, který se ztotožňuje s poutníkem (svědčí tomu verše Hynku! Viléme! Jarmilo!) a zamýšlí se nad tragikou lidského osudu.

CHARAKTERISTIKA HLAVNÍCH POSTAV
Vilém - vůdce loupežníků, pro lásku zabije svého otce, žárlivý, měl těžký život, ale nebyl zlý, lidé i příroda ho měli rádi, lituje svého činu, ale necítí se být plně vinen
Jarmila - osamělá, citově nedoceněná, dozvídá se, že její činy zabily oba její milované, nesnese svou vinu a tak se utopí
Poutník - na konci básně, ztotožnění autora, srovnání svého osudu s Vilémovým, vzpomíná na své mládí a poznává, že je již ztraceno

KOMPOZICE
Poezie, v úvodu věnovací báseň Čechům, samotnému Máji předchází výklad, ve kterém je zdůrazněno, že děj nemá být považován za hlavní myšlenku, 4 zpěvy a 2 intermezza, střídání rýmu střídavého, obkročného i sdruženého

DRUH
Lyricko-epická báseň

ŽÁNR
Balada

JAZYK
Časté kontrasty (světlo/tma, život/smrt), spisovná čeština, knižní a básnické výrazy, přímá řeč, monology, častá slova: láska, máj, den a noc, časté přirovnání, personifikace, zvukomalba, apostrofa,

AUTOR (1810 - 1836)
Český básník, prozaik, dramatik, herec, malíř, představitel romantismu a zakladatel moderní české poezie.
Proslavil se Májem. Své první básnické pokusy psal v němčině. Navštěvoval přednášky Josefa Jungmanna. V próze se věnoval především historickým tématům. Zemřel v 26 letech na choleru. 3. Fáze Národního obrození.
Další díla: Křivoklát, Cikáni, Obrazy ze života mého,

SOUČASNÍCI AUTORA
Josef Kajetán Tyl - Čech, dílo: Chudí lidé, Poslední Čech, Lesní panna, Strakonický dudák.
Karel Jaromír Erben - Čech, dílo: Kytice (z pověstí národních)

INSPIRACE
Dílo bylo zfilmováno

PŘIJETÍ DÍLA V DOBĚ VZNIKU
Negativní, protože nemělo výchovný efekt, staví jedince nad společnost, kritika společnosti, narušení krásy přírody (vraždou).


Dílo řeší problémy tehdejší společnosti, touhy člověka a jeho schopnost obětovat se pro lásku. Kritika společnosti - rozvrácenost rodin a mezilidských vztahů, bezcitnost k ostatním lidem a také marnost lidí vzbouřit se proti osudu.


Jak se mi četlo? Máj je klasika, kterou by měl znát snad každý a v maturitní četbě figuruje pravidelně. V hodinách literatury jsme Máji věnovali několik hodin, během kterých jsme ho probrali do každého písmenka. Musím se přiznat, že po dějové stránce mě Máj příliš nezaujal (film ani kniha -_-"), ale po jazykové stránce je Máj opravdu úžasné dílo (myslím si, že pokud člověk zvládne popsat Máj, tak zvládne v povinné četbě už všechno). Dále je nutné se na Máj podívat i z hisorického hlediska. Jak bych to řekla....při Máji je nutné, aby člověk uměl číst, měl k četbě vztah a především musí být dostatečně zralý.
 

3 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Sara Whitney Sara Whitney | Web | 21. prosince 2014 v 19:18 | Reagovat

Taky jsme Máj ve škole teď probrali ze všech stran, a to nejméně třikrát, takže teď musím říct, že už ho nemůžu ani vidět. :D
I když já obecně romantismus moc nemusím a Máchu už vůbec, a přestože je jeho dílo všude vychvalováno a je to klasika, mě příliš neoslovilo... Ale krásné popisy přírody mu upřít nemohu.^^
Taky mi vadí, že jeho poezie je tak v rozporu s jeho osobním životem, Mácha básní o přírodě a lásce, přitom v osobním životě to byl cholerický a žárlivý despota s téměř nulovými mravy ;-)

2 naoki-keiko naoki-keiko | Web | 3. ledna 2015 v 12:27 | Reagovat

Mám načteno už dávno, dokonce jsem četla i Márinku (myslím, že se to tak jmenuje), ale Mácha mě nikdy moc neoslovil, máš to moc hezky rozebrané :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama