Karel Čapek - Matka (rozbor)

15. listopadu 2014 v 11:18 | Michio |  Knihy
Karel Čapek - Matka
1938
DĚJ
Španělsko, občanská válka (pravděpodobně v polovině 30. let)
Matka Dolores postupně přichází o manžela a svých 5 synů. Manžel Richard zemřel jako voják ve válce. Nejstarší syn Ondra byl lékařem, který studoval léčbu žluté zimnice, později se sám nakazil a zemřel. Matka je s nimi stále v kontaktu (v otcově místnosti), ale ostatní živí je nevidí. Často si s nimi vykládá a vyčítá jim, že se pustili do něčeho tak nebezpečného a ji tu nechali samotnou. Oni jsou ovšem rádi, že zemřeli jako hrdinové. Jednou, když Matka opět rozmlouvá s manželem a Ondrou, objeví se zničehonic druhý syn Jiří a všechny je pozdraví. Matka si to nejprve neuvědomí, ale později se Jiřího zeptá, jak to, že vidí otce s bratrem. Jiří matce šetrně sdělí, že při jeho pokusu překonat výškový rekord v letadle, se mu utrhlo jedno křídlo a on se zřítil a zemřel.
O něco později jsou ostatní chlapci už starší a v zemi začíná občanská válka. Dvojčata Kornel a Petr stojí oba na opačných stranách. Petr padne do zajetí. Nejmladší Toni nechápe válku a vyčítá staršímu bratrovi Kornelovi, že byl Petr zajat. Mezitím přijde matka, vyžene Toniho a říká Kornelovi, že by chtěla Petrovi zanést nějaké jídlo a pití a že má o něj strach. Kornel se snaží matku uklidnit, ale v dálce zazní několik výstřelů. Kornel matku zapřísahá, aby nevycházela ven kvůli zákazu, bere si zbraň a sám odchází. Ve dveřích se pak najednou zjeví Petr a matka s hrůzou zjišťuje, že je mrtev a omdlívá. Zjeví se také otec s Jiřím a Ondrou, který se jako lékař stará o matku, ostatní rozmlouvají o válce. Poté, co se matka probudí, jsou všichni pryč, ptá se Toniho, kde je Kornel, ale ten se ještě nevrátil - šel bojovat a matce je jasné, že už ho živého neuvidí.

Toni je už o něco starší, ale stále mu ještě není 18 let. Prosí matku, aby ho pustila do války. Ona odmítá, naléhá na něj, aby nechodil, a nakonec ho zamkne v pokoji, kde se ho snaží udržet v bezpečí, daleko od války. Toni byl vždy citlivější a jiní než ostatní chlapci a tak si matka už od jeho narození slibuje, že ho nikdy nikam nepustí, protože je pro boj příliš slabý. Je to poslední syn a ona o něj nechce přijít jako o ostatní. Po jejím boku se objeví otec, manžel a mrtví synové, kteří ji říkají, že ji chtějí přijít podpořit v těžkých časech. Ona ovšem pozná, že ji přišli přemluvit, aby Toniho pustila do války. Razantně vzdoruje a pošle je pryč. Zapne staré rádio, v kterém uslyší ženský hlas, který muže vyzývá do války. Napadne ji, že žena v rádiu nemá žádné děti, když ostatní volá do války. Poté se dozvídá, že žena v rádiu je také matka syna, který je ve válce a jehož loď byla potopena. Také se dozvídá, že ve válce umírají i nevinné malé děti a že jsou bombardovány školy. Zasáhne ji to jako matku a sama dává Tonimu do rukou zbraň a říká mu "Jdi!"

CHARAKTERISTIKA HLAVNÍCH POSTAV
Matka Dolores - citlivá a starostlivá, rodina (děti) jsou smyslem jejího života, nenávidí válku
Otec Richard - zahynul ve válce v Africe, kdy se pro mužskou hrdost rozhodl jít na smrt, mrzí ho, že nemůže žít, ale přesto považuje za správné, co udělal a také to, aby jeho synové šli do války
Ondra - nejstarší syn, lékař, který zahynul na žlutou zimnici při jejím výzkumu
Jiří - druhý syn, letec, zahynul při pokusu o výškový rekord
Petr a Kornel - třetí a čtvrtý syn, dvojčata, oba se zajímají o politiku, ale jsou na jiných stranách, Petr je zastáncem proletářské revoluce - byl zajat a popraven, Kornel je zastánce buržoazní diktatury - pravděpodobně zemřel během bojů v ulicích
Tony - nejmladší syn, nejjemnější, nejcitlivější, nejvnímavější, matkou nejvíce opečováván, když vidí, že je jeho vlast ohrožena, cítí povinnost ji jít bránit

KOMPOZICE DÍLA
3 jednání, fiktivní rozhovory matky s mrtvými milovanými

DRUH
Drama

ŽÁNR
Protifašistické drama, tragédie

JAZYK
Spisovný, jednoduché věty, v přímé řeči se objevují německé výrazy, časté dialogy

AUTOR (1890 - 1938)
Český spisovatel, novinář, dramatik, prozaik, překladatel, představitel demokratického proudu 1. poloviny 20. století v ČR.
Spisovatel českého demokratického proudu, ze začátku tvořil společně se svým bratrem Josefem, který byl malířem. Byl ovlivněn pragmatismem a expresionismem, vědeckotechnickou revolucí (vyjadřoval obavu, že stroje ovládnou člověka), první a druhou blížící se SV. Sedmkrát byl nominován na Nobelovu cenu za literaturu.
Další díla: Továrna na absolutno, Krakatit, Válka s mloky, Bílá nemoc, R.U.R.

SOUČASNÍCI AUTORA
Josef Čapek - Čech, dílo: Ze života hmyzu, Povídání o pejskovi a kočičce, Kulhavý poutník
Karel Poláček - Čech, dílo: Bylo nás pět, Edudant a Francimor, Okresní město, Dům na předměstí

INSPIRACE
Autorovi vnukla myšlenku jeho žena.
Dílo bylo zfilmováno.

PŘIJETÍ DÍLA V DOBĚ VZNIKU
Autor sám nebyl s dílem spokojen.

Autor poukazuje na nesmyslnost války, která má význam pouze tehdy, když se brání nevinné životy. Velký kontrast mezi chápáním smyslu života muže a chápáním smyslu života ženy/matky.Jak se mi četlo? Čtení Matky byla pro mě velmi příjemná záležitost. Kniha nená nijak dlouhá, ale i tak se četla velmi rychle a zabrala mi asi 2 hodiny. Vypracování otázky také nebylo těžké. Nutno říct, že pointa je hezky vysvětlena a každý trochu empatický člověk, který se dokáže vžít do hlavní hrdinky, ji dokáže s přehledem popsat. Osobně nemám ráda protiválečnou ani válečnou tématiku, ale Matka na mě působila zcela jinak. Je zde krásně vyobrazen svět muže a svět ženy a možná i proto, že jsem sama žena, ve mě kniha zanechala silný dojem. Rozhodně doporučuji i jako nematuritní četbu. Pokud vás knihy alespoň trochu zajímají, tak ji zkuste (opravdu zabere minimum času a stojí za to).
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama