Listopad 2014

Karel Čapek - Matka (rozbor)

15. listopadu 2014 v 11:18 | Michio |  Knihy
Karel Čapek - Matka
1938
DĚJ
Španělsko, občanská válka (pravděpodobně v polovině 30. let)
Matka Dolores postupně přichází o manžela a svých 5 synů. Manžel Richard zemřel jako voják ve válce. Nejstarší syn Ondra byl lékařem, který studoval léčbu žluté zimnice, později se sám nakazil a zemřel. Matka je s nimi stále v kontaktu (v otcově místnosti), ale ostatní živí je nevidí. Často si s nimi vykládá a vyčítá jim, že se pustili do něčeho tak nebezpečného a ji tu nechali samotnou. Oni jsou ovšem rádi, že zemřeli jako hrdinové. Jednou, když Matka opět rozmlouvá s manželem a Ondrou, objeví se zničehonic druhý syn Jiří a všechny je pozdraví. Matka si to nejprve neuvědomí, ale později se Jiřího zeptá, jak to, že vidí otce s bratrem. Jiří matce šetrně sdělí, že při jeho pokusu překonat výškový rekord v letadle, se mu utrhlo jedno křídlo a on se zřítil a zemřel.
O něco později jsou ostatní chlapci už starší a v zemi začíná občanská válka. Dvojčata Kornel a Petr stojí oba na opačných stranách. Petr padne do zajetí. Nejmladší Toni nechápe válku a vyčítá staršímu bratrovi Kornelovi, že byl Petr zajat. Mezitím přijde matka, vyžene Toniho a říká Kornelovi, že by chtěla Petrovi zanést nějaké jídlo a pití a že má o něj strach. Kornel se snaží matku uklidnit, ale v dálce zazní několik výstřelů. Kornel matku zapřísahá, aby nevycházela ven kvůli zákazu, bere si zbraň a sám odchází. Ve dveřích se pak najednou zjeví Petr a matka s hrůzou zjišťuje, že je mrtev a omdlívá. Zjeví se také otec s Jiřím a Ondrou, který se jako lékař stará o matku, ostatní rozmlouvají o válce. Poté, co se matka probudí, jsou všichni pryč, ptá se Toniho, kde je Kornel, ale ten se ještě nevrátil - šel bojovat a matce je jasné, že už ho živého neuvidí.

Gintama Challenge - Day 5

12. listopadu 2014 v 18:23 | Michio
Neoblíbená mužská postava

Tak tady jsem musela trochu zapřemýšlet, ale našla jsem! Sasaki Tetsunosuke. Aneb chlapec, který dozrál v panice a objevil se v epizodě 244 (teda aspoň pokud můžeme věřit Googlu, protože já jsem si nepamatovala ani jeho jméno :D). Co mě na něm tolik štvalo? Kde začít. Asi u vzhledu, budu pokračovat stylem, hudbou, kterou poslouchá, zpívá a ještě k tomu ji i propaguje. Navíc urazil Kondoua a kvůli němu se přizabil i Hijikata (ale to bych i překousla, protože se to stávalo často). No...a....prostě nemám ráda rap a tak nějak se to přenáší i na osoby, které ho mají rádi (nic proti vkusu, ale mě to trhá uši :D).

Není možné, abych se nezmínila o konci....

7. listopadu 2014 v 19:03 | Michio |  Naruto / ostatní
Plánovala jsem tento článek napsat dřív, ale vážně není čas -_- (strašně mě to mrzí, jelikož tohle bylo pro mě důležité...ale co už).
http://static.tumblr.com/eeabc80af4e51bf2304ef2d341565916/59a5ic1/Ycbmmqp76/tumblr_static_naruto_gif_8.gif
Naruto manga skončila. Stále mi to nějak nedochází. Opravdu? Četla jsem ji ještě na základce (na roky to raději přepočítávat nebudu :D). Moc ráda bych napsala nějaký smysluplný článek na rozloučenou, ale v hlavě mi běží tolik věcí, že si nejsem jistá, zda toho budu schopná - proto prosím omluvte přeskakování myšlenek :D


Gekkan Shoujo Nozaki-kun hlášky 3

1. listopadu 2014 v 16:48 | Michio
Fuha...ačkoliv je Nozaki-kun krátké anime, tak hlášek je tam požehnaně :) Zde třetí várka

Wakamatsu: Nevím proč, ale když jsem slyšel ten hlas, začal jsem být strašně ospalý. Omlouvám se, ale mohl bych si vzít tu píseň?
Nozaki: Co mám dělat? Měl bych mu to dát pro jeho dobro? Ale tohle je Seoin hlas a kdybych mu to řekl...
Wakamastu: Pomůžu ti s mangou!
Nozaki: Tady máš.
(díl 6)
----------------------

Karel Jaromír Erben - Kytice (rozbor)

1. listopadu 2014 v 10:53 | Michio |  Knihy
Karel Jaromír Erben - Kytice
1853
DĚJ
19. století, české země a venkov
KYTICE
Zemřela matka dětí, které na ni nezapomněly, jsou jí věrné a oplakávají ji. Sirotci hledají svou matku, až najdou prostý květ, který nazvou mateřídouškou, protože jim svou vůní připomněl vůni jejich matky. V druhé části připomíná matka vlast.
Matka v této básni symbolizuje vlast, kterou by měli lidé (lid=děti) milovat stejně jako své matky.
POKLAD
Matka jde se svým dítětem do kostela na Velký pátek. Cestou uvidí otevřenou skálu a světlo v ní. Ze zvědavosti vstoupí do skály, kde najde zlato. Nejprve si chce vzít jen trochu pokladu, ale neodolá a bere tolik, kolik dokáže unést a dítě odloží. V omámení "zapomíná" na své dítě a odnáší zlato ze skály. Následně skála mizí společně s dítětem a matka hořce lituje svého činu. Celý rok se modlí, aby se skála objevila, a když se konečně objeví, tak již myslí pouze na své dítě.
Jde o to, co je opravdu cenné, pravý poklad.