Josef Kajetán Tyl - Strakonický dudák aneb Hody divých žen (rozbor)

15. října 2014 v 20:29 | Michio |  Knihy
Josef Kajetán Tyl - Strakonický dudák aneb Hody divých žen
1847
DĚJ
Čechy - Strakonice a okolí a zahraničí (neurčeno)
Švanda, sirotek a dudák, je zamilovaný do, dcery myslivce Trnky, Dorotky. Trnka jejich vztahu brání, protože Švanda je chudý. Aby si mohl Švanda Dorotku vzít, tak musí mít peníze a jelikož se od vojáka Šavličky dozvídá, že ve světě se dají muzikou vydělat tisíce, tak se vydává, přes Dorotčin nesouhlas, do světa. Ještě před svým odchodem usne na palouku v lese, kde ho najde jeho matka, polednice Rosava, společně s lesnými pannami. Rosava žádá lesní panny o pomoc a lesní panny začarují Švandovi dudy, které tak získají moc pobavit každého člověka. Rosava dále žádá Lesanu, panovnici lesních panen, polednic a divých žen, aby mohla svého syna ve světě doprovázet. Lesana svolí pod podmínkou, že se Švanda nedozví, že je Rosava jeho matkou.
Ve světě má Švanda díky začarovaným dudám úspěchy, ale všechny peníze, které vydělá, záhy utratí. Jednoho dne potkává vemlouvavého Vocílku, který Švandovi "maže med kolem pusy" a nabídne se mu, že bude jeho sekretář. Dorotka, které mezitím zemřel otec, se rozhodla Švandu po nějaké době najít (stýskalo se jí a strachovala se) a o pomoc poprosila jeho přítele Kalafunu. K Švandovi je zavadla Rosava. Oba vchází do hospody právě ve chvíli, kdy se Švanda odebírá na hrad, kde má potěšit svou hrou na dudy princeznu Zuliku. Švanda zanechává Dorotku a Kalafunu v hospodě a vydává se ve společnosti Vocílky na hrad.
Zulice se Švandova hra zalíbí a rozveselí ji. Rozhodne se, že se stane Švandovou ženou. Když Dorotka dorazí do hradu a snaží se odvést Švandu, tak ji Vocílka před králem pomluví. Švanda zůstává ticho a přihlíží, jak je Dorotka odváděna strážemi. Na to přichází princ Alamir, s kterým byla princezna Zulika zasnoubena, a uvrhne Švandu do vězení. Vocílka se vymluví a uteče.

Ve vězení si Švanda uvědomuje svou chybu a stěžuje si na svůj život a rodiče (matku). Zjeví se mu Rosava a vemlouvá mu, aby tak o své matce nesmýšlel a ujišťuje ho, že ho má matka ráda. Švanda jí nevěří a tak Rosava poruší dohodu a řekne mu, že je jeho matka. Jako trest je uvržena mezi divé ženy, ale ještě stihne zachránit svého syna z vězení.
Švanda se vrací domů, kde znovu potkává Vocílku, který se dozvídá o kouzlu v jeho dudách. Švanda stále miluje Dorotku, kterou mezitím u sebe nechal Kalafuna s ženou a dětmi, ale o na o něm nechce nic slyšet a odmítá ho. Švanda se naštve a odchází zpět za Vocílkou. Následně za Dorotkou přichází Rosava a řekne jí, že Švandovi hrozí vážné nebezpečí. Dorotka neváhá a jde Švandu hledat.
Švanda byl Vocílkou nalákán o půlnoci do lesa na koření, které by mu zaručilo lásku Dorotky. Vocílka mu ukrást kouzelné dudy. Oddělují se od sebe kvůli bludičkám a Švanda se dostává mezi divé ženy, které ho chtějí zabít. Zachraňuje ho Dorotka, které slíbí, že se změní a prokleje své dudy, z kterých tak vyprchává jejich kouzlo a následně se jich zmocňuje Vocílka. Švanda společně s Dorotkou odchází zpět do vsi. Rosavě je odpuštěno a smí se znovu vrátit mezi polednice, protože Lesanu obměkčila její láska k synovi a i láska mladých lidí.

CHARAKTERISTIKA HLAVNÍCH POSTAV
Švanda - mladý a chudý dudák zamilovaný do Dorotky, nezná své rodiče (matkou je polednice Rosava), dobrosrdečný, naivní, důvěřivý, v touze po penězích zapomíná na svou Dorotku, jeho charakter se postupně vyvíjí k lepšímu
Dorotka - dcera myslivce Trnky, zamilovaná do Švandy, prostá venkovská dívka, obětavá, dobrosrdečná, odvážná, věrná
Kalafuna - prostý český člověk, muzikant - hraje na housle, Švandův přítel, obětavý, dobrák, ženu Kordulu a několik dětí, chudý
Vocilka - vychytralý a zbabělý, vemlouvavý
Rosava - bývalá lesní panna, která byla za svou lásku k člověku odsouzena stát se polednicí a následně i kvůli svému synu (Švandovi) stát se divou ženou, nakonec opět "povýšila" na polednici, podřízena paní lesních panen, polednic a divých žen Lesaně, milující matka
Kordula - Kalafunova žena, starostlivá a pečlivá matka, moudrá, žárlivá

KOMPOZICE DÍLA
Drama skládající se z 3 jednání (1. jednání 14 výstupů, 2. jednání 16 výstupů, 3. jednání 14 výstupů), objevují se básně a scénické poznámky, děj je chronologický

DRUH
Drama

ŽÁNR
Dramatická báchorka, vlastenecké, romantické

JAZYK
Hovorová a nespisovná čeština, archaismy, historismy

AUTOR (1808 - 1856)
Český dramatik, novinář a spisovatel.
Byl členem Himlarovy kočovné společnosti. Prakticky vedl redakci časopisu Jindy a nyní - později přejmenovaný na Květy. Byl spoluzakladatelem Kajetánského divadla. Roku 1834 poprvé uvedena na scéně Stavovského divadla jeho hra Fidlovačka - píseň Kde domov můj. Obdržel cenu Matice české a zlatý prsten za literaturu, byl nazýván miláčkem českého národa. 3. fáze Národního obrození.
Další díla: Fidlovačka aneb žádný hněv a žádná rvačka, Lesní panna, Poslední Čech, Chudí lidé

SOUČASNÍCI AUTORA
Karel Jaromír Erben - Čech, dílo: Kytice (z pověstí národních), České pohádky
Karel Hynek Mácha - Čech, dílo: Kat, Obrazy ze života mého, Máj

DALŠÍ DÍLA SE STEJNÝM TÉMATEM
Božena Němcová - Divá Bára, Babička (vlast)

INSPIRACE
Námětem hry lidová tradice - jihočeská pověst o dudákovi, který hrál pod šibenicí.
Premiéra 21. listopadu 1847 v Královském stavovském divadle v Praze.
Na motivy díla vznikl film z roku 1955, režie Karel Steklý.

PŘIJETÍ DÍLA V DOBĚ VZNIKU
Hra byla ve své době blízká společnosti - kladně přijata chudšími i buržoazií, kladně ohodnotil i například K. H. Borovský.

Tyl chtěl ukázat sílu českého člověka a jeho vztah k vlasti, oslavuje český lid a ukazuje, že peníze dokážou zničit charakter člověka. Ukázka rozdílu mezi chudobou a bohatstvím.


Jak se mi četlo? Tak tohle bylo pro mě těžší čtení. Strakonický dudák je krátká záležitost, ale přečíst ji zabralo moře času. Možná až moc. Češtinu jsem přelouskala bez problémů, vlastně se mi docela líbila....ale ten příběh. Ach, tohle byl oříšek. Pro mě se nejedná o nic záživného nebo zajímavého a děj byl...přinejmenším průhledný. Nadruhou stranu pointu nemusíte nijak složitě hledat ani nad ní dlouze přemýšlet, protože na vás doslova vyskočí na každé 4 stránce.
 

6 lidí ohodnotilo tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama