John Irving - Pravidla moštárny (rozbor)

1. října 2014 v 19:51 | Michio |  Knihy
John Irving - Pravidla moštárny
1985

DĚJ
40. léta 20. století (období 2.SV) ve státě Main - město St. Cloud.
Wilbur Larch je lékař, který měl ve svém životě pouze jednu ženu, a to prostitutku, kterou mu otec zaplatil jako dárek. Navždy se zřekl sexu, ale nikdy neodsuzoval ostatní za to, že jej provozují. Je pevného přesvědčení, že dítě se má narodit do rodiny, která ho bude milovat, a nechtěné děti se rodit nemají. Setkává se s ženami, které nechtěně otěhotněly a snaží se zbavit svého nenarozeného dítěte. V Americe jsou zakázané potraty. Tyto případy často končí katastrofami. Snaží se jako kvalifikovaný lékař radit potratářům, ale ti ho neposlouchají. Proto se rozhodne, že s tím skoncuje a začne ženám pomáhat. V sirotčinci v St.Cloud`s pracuje jako šéf a porodník. Ženy, které si nechtějí ponechat své dítě, ho porodí v sirotčinci a nechají ho tam. Larch se rozhodne, že začne tajně vykonávat funkci potratáře. Doktor Larch je velmi zručný a spolehlivý. - ženy, kterým provedl potrat, nikdy neměly žádné komplikace. Zpráva o tom, že v St.Cloud`s se dělají potraty, se rychlým tempem rozšíří.

Jedním ze sirotků je Homer Wells - jméno mu přidělila sestra Angela. Homer je výjimečné dítě. Několik rodin se ho snaží adoptovat, ale vždy to končí fiaskem. Jednou se jako malé dítě dostal do rodiny, která si přála slyšet dětský pláč. Ale Homer neplakal, proto ho bili a týrali, aby z něj vyrazili kýžený pláč. Následoval neskutečný řev, který upozornil Larche a ten odnesl Homer zpět. Homer se také dostal do rodiny dokonalých lidí - jeho otcem se na malou chvíli stal profesor a jeho matkou společenská dáma a výtečná kuchařka. Při oslavě Díkuvzdání musel Homer sdílet postel se svým starším "bratrancem", který se ho ale snažil znásilnit. Homer začal křičet a jeho bratranec lhal, že Homer se pokusil o znásilnění. Homer utekl z tohoto domu. Poslední rodina, která ho chtěla adoptovat, byl pár dobrodruhů, kteří milovali divokou přírodu. Zahynuli ve vodě před Homerovýma očima. Chlapec pochopil, že patří do St.Cloud`s a zůstal v sirotčinci. Pomáhal Dr. Larchovi, sestře Edně i sestře Angele. Všichni ho velmi milovali. Homer chtěl být užitečný, proto předčítával sirotkům z Nadějných vyhlídek, Jany Eyrové a Davida Copperfielda.
Jediným sirotkem v jeho věku byla Melony, která se na Homera velmi vázala. Když dospívali a začali se v nich projevovat pohlavní pudy, neměli jinou možnost než začít spolu spát, a dělali to bez lásky. Dr. Larch byl nešťastný z toho, jaký má Melony vliv na Homera.. V sirotčinci žil také Fuzzy Stone, který měl špatné plíce. Dr. Larch mu zhotovil přístroj na dýchání, ale nebyl příliš dokonalý. Fuzzy zemřel. Později ale Dr. Larch zfalšoval dokumenty o jeho adopci. Vedl zápisy o tom, že se stal z Fuzzyho vynikající lékař. Homer se stával čím dál užitečnější pro doktora Larche - a Larch si uvědomil, že nikdy nikoho nemiloval tolik jako právě Homera Wellse. Sestry Edna a Angela si uvědomovali stejně jako Dr. Larch, že rozumnému, dospívajícímu chlapci musí být divné, že do sirotčince chodí jak ženy s břichem, tak i štíhlé ženy, na kterých není znát, že by byly těhotné. Homer našel v sirotčinci plod, který Dr. Larch nestihl zlikvidovat. Nevěděl ještě, co to je. Brzy na to mu Dr. Larch řekl pravdu o tom, co se v sirotčinci provádí. Larch začal Homera vzdělávat v lékařství a Homerovi to šlo náramně. Byl velmi vnímavý a šikovný a stal se Larchovým nepostradatelným pomocníkem. Larch se ujal Homerova vzdělání a zajišťoval mu i možnost pitvy. Objednal si mrtvolu, která ale způsobila zděšení průvodčímu vlaku, proto ji poslal zpátky. Dr. Larch strávil dlouho dobu tím, aby ji našel. Mezitím Homer poprvé sám zachránil život pacientce, která trpěla záchvaty eklampsie (křeči a později bezvědomí). Když se o Homerově činu dozvěděl doktor Larch, byl tolik dojatý, že políbil spícího Homera. Ten ale nespal a polibek cítil. Byl to jeho první polibek od otce, který ho rozbrečel. Měl doktora Larche velmi rád.
Homer pitval mrtvý plod. Byla to pro něj zkušenost, která změnila jeho osud. Uvědomil si, že mrtvý plod je člověk, který má jistě duši. Rozhodl se, že nikdy nebude provádět potraty, i když považoval za správné, aby byly potraty legalizovány. Ženy mají právo se rozhodnout, jestli chtějí, nebo nechtějí mít dítě. Larch si přál poslat Homera studovat medicínu a taky někam do "jiné části světa", aby poznal život někde jinde než v sirotčinci. Také ho chtěl odtrhnout od Melony. Homer ale Melony jednou slíbil, že ji neopustí. Do sirotčince přijel mladý, krásný pár. Candy a Wally. Candy byla těhotná, ale ještě nebyla na dítě připravená, proto se s Wallym rozhodli pro potrat. Nikdo z jejich rodin o tom nevěděl. Wallyho rodina měla jabloňový sad Mořskou vyhlídku a Candyn otec lovil humry. Sirotci si všimli těchto krásných lidí a Curly Day si myslel, že jedou někoho adoptovat. Předváděl se před nimi a křičel, že on je nejlepší a že si musí vzít jeho.
Wally navrhne, že by u sirotčince měly být jabloně, aby se o ně sirotci mohli starat a mít pořád jablka. Homerovi se ten nápad líbí a odjíždí s Wallym a Candy na dva dny pro jabloně. Dr. Larch mu radí, aby tam zůstal déle. Třeba celé léto. Homer tak učiní a ze dvou dnů se stávají léta. Tím porušil slib, který dal Melony. Homer se usazuje v Mořské vyhlídce a učí se všechno o jablkách a zemědělství. Už dávno nechce být doktorem. Pomáhá v sadu a všichni si jej oblíbí. Spí ve Wallyho pokoji. Olive Worthingtonová, Wallyho matka, začne mít Homera ráda jako vlastního syna. Její manžel, kterému všichni říkají Senior, trpí Alzheimerovou chorobou. Všichni si ale myslí, že je notorický alkoholik. Homer si dopisuje s Dr. Larchem a popisuje mu Seniorům stav. Dr. Larch to analyzuje jako Alzeiherovu nemoc. Všichni v rodině Worthingtonů jsou šťastní, že se Seniorovi takto navrátila důstojnost. Brzy umírá. Homer se seznámí s Debrou Pettigrewovou, se kterou začne chodit na schůzky (letní kino). Často podnikají rande ve čtyřech - Homer s Debrou a Wally s Candy. Debra ale Homerovi téměř nic nedovolí. Homer se přátelí s Candy a vzájemně se do sebe zamilují.
Amerika se zapojuje do druhé světové války a Wally chce bojovat za svoji vlast. Jde proto dobrovolně do války jako pilot. Dr. Larch má strach o Homera, nepřeje si, aby ho poslali do války. Vymyslí si, že má Homer srdeční vadu a zapíše to do různých dokumentů. Prozradí to také Candy, Wallymu a Olive. Wally má nehodu ve válce. Létal nad Barmou a jeho letadlo se zřítilo. Dlouho dobu je nezvěstný. Mnozí lidé si myslí, že je mrtvý. Candy a Homer spolu tráví mnoho času.
V moštárně bydlí sezónní česači jablek, černoši. Homer rok co rok vylepuje na zeď moštárny její pravidla. Týkají se udržování pořádku a kázně v moštárně. Česači nemají pít na střeše nebo zapalovat svíčky uvnitř moštárny. Pravidel si téměř nikdo nevšímá. Černoši mají svoje pravidla. Homer s Candy často sedí na střeše moštárny. Wally je už dlouho pryč, Candy si myslí, že je mrtvý. Homer a Candy se líbají a milují. Candy se sex s Homerem líbí mnohem víc než s Wallym, ale nesvěří se mu s tím. Candy otěhotní. Uvažuje o tom, že by šla zase na potrat, ale Homer je zásadně proti tomu. Nejsou schopni říct to rodičům, mají velký strach. Pro Homera toho Olive tolik udělala, že se jí nedokáže přiznat k lásce ke Candy a k dítěti. Homer a Candy odjíždějí do St.Cloud`s, aby tam Candy porodila. Ostatním řeknou, že jedou pomáhat sirotkům. Lidé v Ocean View tuší o jejich vztahu, ale nikdy nic neřeknou. Candy porodí v sirotčinci chlapečka, kterému dají jméno Angel podle sestry Angely. Obě sestry jsou velmi šťastné, že je v sirotčinci první chtěné dítě.
Candy s Homerem dostávají zprávu od Olive, že je Wally na živu a je ochrnutý. Momentálně leží v nemocnici na Cejlonu. Prodělal encefalitidu a stal se neplodným. Candy a Homer se vrací do Ocean View. Homer předstírá, že adoptoval Angela a Candy mu s ním pomáhá. Angel říká Homerovi tati, ale Candy oslovuje křestním jménem. Candy s Homerem se snaží vychovávat chlapce společně. Když se Wally vrátí z války, Candy se za něj provdá. Olive ale zemřela na rakovinu ještě předtím, než se Wally vrátil. Když umírala, prosila Candy, ať se o Wallyho postará. Candy i Homer tušili, že Olive o jejich vztahu věděla. V domě Worthingtonových žijí čtyři lidé. V jednom pokoji Wally s Candy a ve druhém Homer s Angelem. Wally si Angela také oblíbil a všichni žijí jako jedna velká rodina. Angel netuší nic o svých rodičích, myslí si, že je adoptovaný. Melony utekla ze sirotčince a začala hledat Homera. Trvalo jí to 15 let, než ho našla. Mezitím pracovala na různých místech, často někoho zmlátila - většinou muže - a zamilovala se do ženy jménem Lorna. Měly se rády, ale Lorna ji podvedla s cizím mužem a otěhotněla. Melony ji poslala za doktorem Larchem na potrat a opustila ji. Když našla Ocean View, poznala, že Angel je synem Homera a Candy. Vysmála se mu a vynadala mu. Myslela si totiž o něm, že je hrdina, ale on mezitím "svedl manželku mrzáka a lže svému synovi". Homera to velmi rozhodí a rozhodne se, že už musí říct Angelovi a všem kolem pravdu.
Angel dospívá a zamiluje se do černošky Rose. Je to dcera pana Rose, který je velitel černošských česáčů. Rose už má malé dítě, pro něž ještě ani nevymyslela jméno. Angel si všímá řezných ran na Roseině těle. Poví o tom rodičům a Homer se snaží s panem Rosem mluvit. Pan Rose mu ale řekne, že v moštárně platí jeho pravidla a nikoho jiného. A upozorní Homera na to, že on taky porušuje pravidla. Ví totiž o tom, že se Homer chodí s Candy do moštárny tajně milovat. Angel učí jezdit Rose na kole a Rose se snaží si ublížit. Je totiž podruhé těhotná a dítě už nechce. Angel vše poví rodičům a Homer slíbí, že Rose zařídí potrat u Dr. Larche. Volá do sirotčince, ale dozví se, že Larch zemřel. Byl závislý na éteru. Jelikož byl starý a přehnal to s éterem, zadusil se vlastními zvratky. Homer brečí. Starý doktor Larch si toužebně přál, aby Homer nastoupil na jeho místo, ale ten to odmítal. Nechtěl nikdy dělat potraty. Přál si, aby byly legalizované, ale on sám nechtěl zabíjet. Ale když nežije DR. Larch, musel udělat Rose potrat sám. Candy jela do moštárny vyzvednout Rose a zjistila, že ji pan Rose pohlavně zneužívá. Po potratu všichni chtějí, aby zůstala Rose v domě s Angelem, Homerem a manželi Worthingtonovými. Rose ale utíká, pobodá svého otce a už ji nikdo neuvidí. Pan Rose na následky zranění umírá a přeje si, aby to vypadalo jako sebevražda.
Homer a Candy spolu přestanou spát a poví všem pravdu. Homer se rozhodne, že musí pomáhat ženám a že nejužitečnější je v sirotčinci. Proto tam začne dělat potraty jako Dr. Larch. Wally, Candy i Angel ho jezdí často navštěvovat. V sirotčinci pracuje mladá sestra Caroline, která je velmi potřebná. Sestry Edna a Angela už jsou velmi staré. Homer obdrží mrtvolu Melony, která si přála, aby její tělo dostal on. Nechá ji pohřbít u sirotčince pod jabloní. Homer teď vystupuje jako Dr. Fuzzy Stone. Dr. Larch měl totiž mnoho problémů s dozorčí radou, kteří se ho snažili vyhodit z místa. Proto vykonstruoval postavu Dr. Stona, který není ochoten provádět potraty a výborně se hodí do sirotčince jako pokračovatel Dr. Larche. Angel svého otce často navštěvuje a nakonec se z něj stane spisovatel.

CHARAKTERISTIKA HLAVNÍCH POSTAV
Homer Wells - sirotek vychováván sestrami Ednou a Angelou a doktorem Larchem, který má na něj velký vliv a je pro něj otec, Homer je citlivý, učelivý, pracovitý, přemýšlivý
Doktor Larch - vzor pro Homera, kterého vychovával jako syna a naučil ho doktorskému řemeslu, postavil se okolnímu světu, je vykonavatelem nezákonných potratů, závislý na éteru, který se mu stane osudným
Melony - sirotek, velmi silný a výrazná osobnost, je nebojácná, odhodlaná a závislá na Homerovi, který pro ni v sirotčinci znamená oporu a osobu, která s ní zůstane, v dospělosti se stane lesbičkou a její partnerka se jmenuje Lora
Candy Kendellová - Homerovi první velká láska, kterou miluje od prvního okamžiku, ona sama se nemůže rozhodnout mezi Homerem a Wallym, za kterého se později provdá (kvůli úrazu), i když má s Homerem syna Angela, silná osobnost, která věří ve svou sílu
Wally - manžel Candy a Homerův nejlepší přítel, po válce ochrne, ale neztratí svůj elán do života, ochotně vychovával Angela jako vlastního syna, bezstarostný a flegmatický

KOMPOZICE DÍLA
Rozsáhlá próza - 622 stran

DRUH
Epika

ŽÁNR
Realistický román

JAZYK
Obecná i hovorová čeština, lékařská terminologie, er-forma, časté dialogy a úvahy, erotická otevřenost (v knize nejsou uvedeny konkrétní roky, autor je obchází - nepř. narozen 194-)

AUTOR (* 1942)
Americký spisovatel a držitel Oskara za scénář k filmu Pravidla moštárny.
Ve Vídni se stal žákem spisovatele Güntera Grasse (Plechový bubínek), s kterým se dodnes přátelí. Celosvětově uznávaný a oblíbený u čtenářů především kvůli své neznalosti tabu a obsáhlým dějům. Světová literatura 2. poloviny 20. století.
Další díla: Svět podle Garpa, Syn cirkusu, Imaginární přítelkyně, Čtvrtá ruka

SOUČASNÍCI AUTORA
Artur Hailey - Američan, dílo: Letiště, Hotel
Paulo Coelho - Brazilec, dílo: Alchymista
Günter Grass - Němec, dílo: Plechový bubínek

DÍLA SE STEJNÝM TÉMATEM
Charles Dickens - Oliver Twist (sirotek a období dospívání v sirotčinci).

INSPIRACE
Dílo zfilmováno.
Název podle papíru s pravidly, který se každoročně vyvěšoval v moštárně, i přes negramotnost česáčů - v moštárně platila pravidla pana Rose.

PŘIJETÍ DÍLA V DOBĚ VZNIKU
Pravděpodobně kladné, dílo se stalo bestsellerem.

V díle je mnoho myšlenek. Tou ústřední je názor na potraty (Doktor vs. Homer, křesťanství, nezákonnost). Hlavní hrdinové románu vidí, za jakých podmínek může vzniknout dítě. Ženy by měli mít možnost rozhodnout se, zda dítě porodí nebo ne - jinak se rodí mnoho sirotků, toužící po rodině.Jak se mi četlo? Pravidla moštárny pro mě představují srdcovou záležitost a když jsem se dozvěděla, že figuruje v našem seznamu povinné četby, tak jsem ani na okamžik neváhala. Knihu jsem zatím četla asi 4x a film jsem viděla nespočetněkrát. Je jasné, že mé hodnocení bude ovlivněnou oblíbeností nejen knihy, ale i autora, kterého mám taky moc ráda. Kniha v sobě ukrývá mnoho myšlenek a některé z nich jsou možná v některých společnostech tabu. Nejen z toho důvodu je kniha přímo určena k povídání o maturitě, protože za těch 10 minut, co strávíte povídáním o knize, nestihnete vyjmenovat ani polovinu myšlenek, které zde jsou - natož se k nim vyjádřit. Rozhodně dobrá alternativa pro studenty, jež rádi tahají věci z rukávu. Pravidla moštárny jsou možná trochu delší (ok, je to menší bichle), ale osobně jsem schopná knihu přečíst za 4-5 dní, protože mě nutí číst nonstop. A to i když vím jak bude děj pokračiovat - myslím si, že toto mluví za vše. Ráda bych doporučila všem, nejen maturantům, ale bohužel vím, že někteří čtenáři jsou vůči této knize skeptičtí a rozhodně o ní nebásní jako já. Těžko říct proč. Možná proto, že jsem dívka a tak mám přirozeně ráda romantiku, ale zároveň mám ráda i příběhy ze života a příběhy, které působí opravdu realisticky.
 

4 lidé ohodnotili tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama