John Steinbeck - O myších a lidech (rozbor)

24. září 2014 v 18:04 | Michio |  Knihy
John Steinbeck - O myších a lidech
1937

DĚJ
Východní Kalifornie - u města Soledad, období hospodářské krize (30. léta 20. století).
Lennie Small je velký, silný a mentálně zaostalý muž, který cestuje po "světě" společně se svým přítelem z dětství Georgem, který je jeho pravým opakem - malý a inteligentní. Mají společný sen o vlastním domečku, kde budou chovat zvířectvo (Lennie touží po králících a poli vojtěšky) a žít si podle svého. Tento sen se nedaří splnit především díky Lenniemu, který se díky své hlouposti dostává do samých problémů.
Tentokrát jdou na farmu poblíž města Soledad a kvůli neochotě řidiče je dovést na konečnou, musejí přenocovat u jezírka, kde rostou vrby. Právě tady začíná příběh a George říká Lenniemu, aby si dobře zapamatoval, že když se zase dostane do nějakých problémů, tak tady se má schovat a počkat na něj.
Když dorazí na farmu, tak se setkávají s lidmi odlišných charakterů. Přirozenou autoritou mezi pracovníky je koňák Slim, který Lenniemu slíbí jedno ze svých štěňat. Nejhorším člověkem na farmě je majitelův syn Curley, který si svou autoritu získává díky výhružkám a sporům, které vyvolává se silnými muži. A takovýmto silným mužem je právě Lennie a tak ho před ním George varuje. Dalším problémem je Curleyho žena, kterou starý uklízeč Candy považuje za normální děvku, protože kouká po jiných mužích. Ve skutečnosti je jen osamělá a nešťastná. Mezi další obyvatele patřili Carlson, který byl poměrně bezcitný a sobecký, když se rozhodl přemluvit Candyho, aby mohl zastřelit jeho starého psa, který mu páchl a také Crooks, který byl černoch a tak bydlel od ostatních odděleně ve své sednici, od bílých si držel odstup a zachovával si hrdost černocha, ve skutečnosti byl velmi osamělý.

Jednoho dne se Candy dozvídá, že George s Lenniem si už vyhlídli domek, který by si chtěli koupit a založit si tak vlastní malé hospodářství. Candy tuší, že ho z farmy brzo vyhodí a tak chlapcům slíbí své našetřené peníze pod podmínkou, že může u nich dožít. Nikdo nemá námitek, protože takto se jejich sen stal téměř skutečností a už stačí šetřit jen měsíc.
Curley na Lennieho stále doléhal a jednoho dne ho napadl. Lennieho rány neopětoval, protože věděl, že by mu ublížil a zase se dostal do problémů, ale Goerge ho povzbudil a tak Curleymu rozdrtil jednu ruku. Před vyhazovem je zachránil Slim, který Curleymu důrazně řekl, že strčil ruku do stroje.
Jednoho večera se chlapci odeberou do města (nevěstince) a na farmě zůstanou jen Lennie, Candy a Crooks, kteří se sblíží v Crooksově sednici. Najde je tam Carleyova žena, která jasně naznačí, že ví, jak došel její muž k tomu úrazu. Candy s Crooksem se Lennieho zastanou, ačkoliv při nevyhrají.
Jednou se Lennie opět mazlí se svým štěňátkem, ale plácne ho a zabije. Bojí se, že mu George kvůli tomu nedovolí se starat o králíčky a přemýšlí, co má dělat. Najde ho tam Curleyova žena a chce si s ním povídat. To Lennie odmítá, protože mu to George zakázal, ale jí je to docela jedno a začne mu povídat o svém zpackaném životě, kdy mohla být filmová hvězda a místo toho trčí sama na ranči s žárlivým a zlým manželem, kterého nemá ráda. George zase vykládá o své lásce ke králíčkům a jejich hebkosti. Curleyova žena mu řekne, že i ona má ráda hebké věci, například její vlasy, které jsou hebké, a vybídne ho, aby ji pohladil. Lennie ji začne hladit, ale jí se nelíbí, že ji rozcuchává a tak mu řekne, aby přestal. Začne křičet a Lennie zpanikaří a ve snaze ji utišit, jí zlomí vaz. Uvědomuje si, že zase něco provedl a utíká se schovat do vrbiček.
Mrtvou najde nejdříve Candy, který ji začne ještě více nenávidět, protože zničila jeho sen o malém hospodářství. Chlapi se rozhodnou, že Lennieho chytí a zabijí. George si je vědom, že došli ke konci a už není způsob jak pomoci a proto se rozhodne Lenniemu, co nejvíce ulehčit. Vezme Carlsonovi zbraň a s ostatními jde hledat Lennieho. Ví přesně, kde je a tak sám zamíří k vrbám. Je mu smutno, protože pro Lennieho je jako přítel a otec, ale je si vědom toho, co by Lennieho čekalo. Řekne mu, aby se díval dopředu a představoval si jejich sen a vykládá mu to, co Lennie tak rád poslouchá. Zvedne zbraň a střelí ho přímo do týla, aby netrpěl. Společně s Lenniem umírá i část jeho samotného. Jeho bolesti si je nejvíce vědom Slim, který ho bere pryč a zve na panáka….

CHARAKTERISTIKA HLAVNÍCH POSTAV
George Milton - hodný a obětavý, touží po klidném životě ve vlastním malém hospodářství, často se na Lennieho zlobí a vyčítá mu problémy, do kterých se dostává, ale i tak se o něj dále stará.
Lennie Small - mentálně postižený - hloupý, naivní, jako dítě, v srdci dobrák, pracant - dělá, co se mu řekne, má svůj šťastný sen o malém hospodářství s Georgem, kde se bude starat o králíky, má rád hezké věci a mazlí se s nimi (myši - zlomí jim vaz, později štěně od Slima, které také zabije).
Slim - kočí, kníže ranče, zodpovědný, inteligentní, na farmě má silné postavení.
Curley - žárlivý, agresivní mladý muž, syn šéfa farmy, snaží se vynutit autoritu, stále se vzájemně hledá se svou ženou.
Curleyova žena - krásná, vyzývavá a poměrně hloupá mladá žena, ve skrytu duše osamělá a nešťastná z toho, že musí žít život, o který nestojí.
Candy - starý uklízeč, na farmě přišel o ruku, proti ostatním bezbranný, touží odejít do "důchodu" na vlastní malé hospodářství s Georgem a Lenniem.
Crooks - černoch - stojí na okraji společnosti, "tvrdá slupka", osamělý, inteligentní.
Carlson - další pracovník, sobecký, nepřívětivý.

KOMPOZICE DÍLA
6 kapitol (označení číslicemi), chronologický děj (končí tam, kde začíná), er-forma.

DRUH
Epika.

ŽÁNR
Novela z období hospodářské krize, alegorie, prvky balady (pochmurný děj s tragickým vyústěním), vyprávění.

JAZYK
Hovorový a nespisovný jazyk, slang, dialogy, velmi jednoduchá větná stavba.

AUTOR (1902 - 1968)
Americký prozaik, povídkář, nositel Pulitzerovi (Hrozny hněvu) a Nobelovi ceny (1962)
Jeho romány je třeba chápat jako reakci na krizi, nehledají řešení, omezují se na popis bídy. Hrdinové jsou obyčejní lidé, většinou zemědělci, autor s nimi soucítí. Vydával povídky, romány, novely i cestopisy.
Další díla: Hrozny hněvu, Toulavý autobus, Údolí bez konce

SOUČASNÍCI AUTORA
Ernest Hemingway - Američan, dílo: Sbohem, armádo, Komu zvoní hrana
Erich Maria Remarque - Němec, dílo: Na západní frontě klid
G. B. Shaw - Angličan, dílo: Pygmalion

DALŠÍ DÍLA SE STEJNÝM TÉMATEM
John Steinbeck - Hrozny hněvu (hospodářská krize, rozplynutí snu).

INSPIRACE
Dílo bylo zfilmováno (2 - 1939, 1992).


Snaha zachytit důležitost a sílu přátelství a lásky. Popisuje jak rychle a jednoduše se může rozplynout lidský sen. Zachycuje rasismus vůči černochům. Popis tehdejších poměrů (touha po majetku).Jak se mi četlo? O myších a lidech bylo velmi příjemné a především pravdivě působící čtení. Příběh ze života, z doby, kdy lidé nacházejí štěstí v maličkostech a snaží si splnit nepatrné, malé i velké sny. Nádherné popisy - okamžik, kdy se rozhoduje o zastřelení psa se mi pevně vryl do paměti - pro mě trochu bolestivá chvilka, kdy jsem měla chuť odsuzovat a přesto jsem pochopila, vžila se do situace. Stejně jako u G a L. Několikrát jsem absolvovala praxi u mentálně potižených, takže jsem se do hlavních postav opravdu vžila a ocenila jsem onu opravdovost, kterou na mě charaktery působily. Konec byl plný emocí - smutný, dojemný, nepsravedlivý...ale zároveň šťastný a pro vedlejší postavy spravedlivý a s pocitem zadostiučinění....řekla bych, že byl jediný správný a možný. Vše k němu směřovalo, ale přesto zde byl malý kousek naděje - ne, pro mě ne, jelikož jsem příběh brala spíše jako popis života, žádné neskutečné šťěstí ani zázračný hrdina v opravdovém životě nepřichází a nepřišli ani v této knize. Myslím si, že je to tak správně. Jednoduchý a jasný děj, krásná atmosféra a výrazné zakončení. Knihu hodnotím opravdu vysoko a doporučuji nejen k povinné četbě.
Jediné, co mi překáželo byla délka, protože po přečtení jsem pocítila neskutečný smutek z toho, že příběh nepokračuje. Ale hádám, že právě takto to má být :)
 

13 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 Sara Whitney Sara Whitney | Web | 25. září 2014 v 18:40 | Reagovat

Vůbec jsem netušila, o čem tahle kniha je, tvůj popis děje mě ale moc zaujal, asi si ji přečtu.^^

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama