Honoré de Balzac - Otec Goriot (rozbor)

3. září 2014 v 14:13 | Michio |  Knihy
Honoré de Balzac - Otec Goriot
1834

DĚJ
1. polovina 19. století, Paříž.
Otec Goriot je bývalý bohatý výrobce nudlí, který nadevše miluje své dvě dcery, které již od malička hýčkal a jako věno jim rozdělil svůj veškerý majetek. Bydlí ve starém a špinavém penzionu paní Vauquerové, kde ho většina ostatních obyvatel zesměšňuje. On však myslí pouze na své 2 dcery z vyšší společnosti, které ho občas navštíví, ale vždy jen kvůli penězům.
V penzionu bydlí také Evžen de Rastignac, který pochází z chudé rodiny a do Paříže přijel studovat práva. Evžen se touží dostat do vyšší společnosti, a proto navštíví svou sestřenici vikomtesu Beauseánt, která je ve společnosti velmi uznáváná a seznámí ho s Delfínou de Nucigen, Goriotovou dcerou, do které se Evžen okamžitě zamiluje.
Evžen má pevné morální zásady, od kterých však postupně upouští, protože poznává, že ten, kdo chce přežít v pařížské společnosti, musí myslet pouze na svůj prospěch. Příliš mu neprospěje další nájemník penzionu - Vautrin, který je ve skutečnosti uprchlý trestanec a který mu naplánoval cestu k penězům a vyšší společnosti. Celý plán byl postaven na sňatku s chudou Viktorínou, která měla velmi bohatého otce - ten ji však odmítal dát jakékoliv peníze. Avšak po "nešťastné" nehodě, která se stala jeho synu, začal myslet na svou dceru a zahrnul ji veškerým svým majetkem. Pro Evžena přichází záchrana společně s policií, která přišla zatknout Vautrina, díky dohazovači (mezi nájemníky).

Ve stejnou dobu, kdy policie zatýká Vautrina, kupuje Otec Goriot s Delfínou byt pro Evžena, který zaplatí z peněz získaných díky zástavě rodinných šperků. Goriot se vzdá veškerých peněz a dokonce do zásuvky dá i svůj důchod. Ze smutku, že svým dcerám nemůže dát více peněz, dostává mrtvici a je upoután na smrtelné lože, kde si uvědomuje, že ho jeho dcery po celou tu dobu jen využívaly. Chce, aby ho naposled navštívily, ale poslíček Kryštof se vrací se zprávou, že obě mají něco na práci. Po jeho smrti přichází dcera Anastázie, která se kaje klečeje před mrtvým otcem. Evžen chce nechat Goriotovi vystavit důstojný pohřeb, ale všude se setkává pouze s lidskou sobeckostí, neochotou a lakotou. Dokonce ani přes snahu obou dcer se nepodaří sehnat peníze a Evžen dochází k závěru, že v Paříži skutečně nelze mít soucit a proto ji vyhlašuje válku.

CHARAKTERISTIKA HLAVNÍCH POSTAV
Otec Goriot - dříve bohatý výrobce nudlí, který veškerý svůj majetek rozdal milovaným dcerám, které ho využívaly jen pro peníze, celou dobu byl laskavý, naivní a zaslepený, pravdy se dovtípil až na smrtelné posteli
Evžen de Rastignac - chudý student práv, který přichází z venkova, snaží se dostat do vyšší společnosti, je vržen do nemilosrdného pařížského života a postupně se vzdává svých morálních zásad a iluzí, po smrti Goriota, kterého považoval za svého otce, je pohoršen tehdejší společností a vyhlašuje jí válku
Delfína de Nucigen - Goriotova dcera, zamilovala se do Evžena, k otci má lepší vztah než sestra, ale také ho využívá
Anastázie de Restaurd - Goriotova dcera, lítost projeví až po jeho smrti
Vautrin - uprchlý vězeň, který se snaží zkazit Evžena, zatčen a vrácen na galeje, charismatický

KOMPOZICE DÍLA
Román je uspořádán chronologicky (až na vzpomínky postav), z cyklu Lidská komedie, kniha není členěna na kapitoly, er-forma

FORMA
Próza

DRUH
Epika

ŽÁNR
Společenský realistický román

JAZYK
Spisovný jazyk, v dialozích se objevují hovorové i nespisovné výrazy, přirovnání, metafory, časté úvahy, dlouhé a detailní popisy (prostředí i emocí)

AUTOR (1799 - 1850)
Francouzský spisovatel, představitel realismu a romantismu.
Bývá považován za zakladatele kriticko-realistického románu. Celý život se snažil dostat do vyšší společnosti, z čehož vyplývaly i jeho finanční problémy. Psal pro výdělek. Nejznámější je cyklus povídek a románů Lidská komedie (137 děl - dokončené a nedokončené, základem je trilogie Otec Goriot - Ztracené iluze - Lesk a bída kurtizán, kterými volně procházejí postavy). Mezi vrcholné díla patří také tragický příběh Evženie Grandetová. Kritický realismus ve světové literatuře.
Další díla: Lidská komedie → Otec Goriot, Ztracené iluze, Lesk a bída kurtizán; Evženie Grandetová

SOUČASNÍCI AUTORA
Gustav Flaubert - Francouz, dílo: Paní Bovaryová
Guy de Maupassant - Francouz, dílo: Kulička, Miláček

Ukázka francouzské společnosti 19. století, ve které jsou peníze a chtíč důležitější než láska a přátelství. Autor kritizuje morální úpadek společnosti.


Jak se mi četlo? Otec Goriot zdaleka není nejdelší příběh, který jsem v důsledku maturity musela číst, ale rozhodně patřil k těm, které jsem četla nejdéle. Zpočátku jsem byla odhodlaná najít si jinou knihu a na Goriota zapomenout, ale na doporučení učitelky literatury, jsem v čtení pokračovala a nakonec musím říct, že jsem udělala dobře. Goriot se nakonec dostal mezi knihy, které jsem si toužila vytáhnout. Ze začátku je příběh nudný, dlouhé a detailní popisy jsou neuvěřitelně únavné a já jsem se při jejich čtení nejednou přistihla, že nevnímám. Naštěstí s postupným vývojem děje a i Evžena, který by se dal přes název knihy označit za hlavní postavu, se příběh stával stále čtivějším. Vztah mezi otcem a nevděčnými dcerami, balancování Evžena, fungování tehdejší společnosti (které se ale podle mě až tak nezměnilo a více-méňe se vše uchovalo do dnešní doby) a i samotná postava Goriota - odstrkovaného, využívaného, spolubydlícími šikanovaného (opravdu mi to tak přišlo), jejíž existence je na jednu stranu tak slabá, ubohá a politováníhodná a na druhou neuvěřitelně silná, odolná a láskyplná. Je tu tolik prostoru pro nekonečné debaty a snad s každou postavou se spojuje něco, o čem by se dalo opravdu hodně dlouho mluvit - i to byl jeden z důvodů proč jsem si knihu chtěla vytáhnout při maturitě, protože člověk, který si knížku poctivě přečetl a vnímal ji, by měl s ní maturitu v kapse :) Nakonec se mi kniha četla hodně dobře a dokonce jsem si ji po maturitě přečetla ještě jednou, pořádně bez časového shonu a už s větší dávnou pozornosti (a znovu jsem v ní objevila plno zajímavých faktorů a později si ji i zvolila v sociologii na VŠ za knihu, o které jsem psala práci). Takže doporučuji!
 

9 lidí ohodnotilo tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama