Guy de Maupassant - Kulička (rozbor)

28. srpna 2014 v 8:23 | Michio |  Knihy
Guy de Maupassant - Kulička
1880

DĚJ
Období po Prusko-Francouzké válce, 1871 (porážka Francie), Paříž a francouzský venkov.
Jedno mrazivé zimní ráno vyjíždí do města Le Havre dostavník, v kterém jede skupinka lidí snažící se vyhnout nebezpečí skrývajícím se v blížících se Prušácích. Cestující tvoří 3 bohaté a vážené měšťanské manželské páry, dvě jeptišky, demokrat Cornudet a prostitutka Kulička, kterou opovrhují především bohaté dámy. Po cestě nemohou nalézt žádný hostinec a tak cestující hladoví. Jen Kulička se připravila a vzala sebou košík plný lahodného jídla. Ostatní se na ni závistivě dívají a Kulička jim ochotně nabídne své jídlo, které přijmou. Večer je dostavník zastaven pruskými vojáky a cestující jsou nuceni se zdržet v hostinci (hotýlku). Ještě ten večer je Kulička pozvána k pruskému důstojníku, který chce využít jejích služeb lehké ženy, ale Kulička, cítící se jako správná vlastenka, důstojníka odmítne, jelikož je to Prušák.

Následkem toho je dostavníku zakázán odjezd a cestující jsou tak nuceni zůstat. Následující večer se opakuje ta samá situace, při které je důstojník opět odmítnut a ráno je dostavníku opět zakázán odjezd. Ostatní cestující doléhají na Kuličku, aby jim řekla, proč si ji cizí důstojník tak často zve a proč nemohou odjet. Kulička, ač neochotně, jim sdělí, že by pruský důstojník chtěl využít jejích služeb coby prostitutku. Ostatní cestující jsou pohoršeni a zcela sdílí názor Kuličky, že mu nemá vyhovět. Ovšem po několika dnech se situace vyhrotí, protože všichni (měšťani) se chtějí co nejrychleji dostat do la Havre a je jim zcela jasné, že důstojník jim nepovolí odjezd, dokud se mu Kulička nepoddá. Proto se všichni domluví a postupně vyvíjejí psychický nátlak na Kuličku. Kulička se nakonec obětuje pro ostatní a měšťané slaví, pouze demokrat Cornudet jim dá najevo své pohoršení a opovržení.
Následující ráno je dostavníku povolen odjezd. V dostavníku se všichni vůči Kuličce chovají odtažitě a opovrhují jí. Začnou vybalovat své jídlo, Kulička si ovšem svůj košíček zapomněla v hostinci a tak nemá žádné jídlo a má hlad. Ostatní to ovšem ignorují a o své jídlo se nehodlají podělit. Kulička se rozbrečí a demokrat zpustí revoluční vlasteneckou píseň…

CHARAKTERISTIKA HLAVNÍCH POSTAV
Kulička - pravá vlastenka, která zná své hodnoty a nedá se lehce ovlivnit. Živí se jako prostitutka. Je to milá, přátelská žena, která je ochotna se pro ostatní obětovat. Její pravé jméno je Alžběta Roussetová. Má jedno dítě, které je vychováváno na venkově a tak ho příliš nevídá.
Pán a paní Louiseauovi - majitelé velkoobchodu s vínem (ulice Grand-Pont), pán vychytralý a veselý muž, paní silná a rázná žena.
Pán a paní Carré-Lamond - důstojník Čestné legie a člen městské rady, paní milá, hubená a půvabná.
Hrabě a hraběnka de Bréville - Hubert de Bréville je člen městské rady, v čele větve Orleánské, žena typická hraběnka.
Jeptišky - jedna stará a druhá drobounká a poměrně hezká, ale vypadala nemocně
Cornudet - demokrat a postrach všech úctyhodných občanů, hodný, veselý, neškodný a obětavý muž s vlasteneckým cítěním starající se o obranu s velkým zápalem, jako jediný neopovrhoval Kuličkou a řekl ostatním, že se dopustili hanebnosti.

KOMPOZICE DÍLA
Chronologický děj, objektivní přístup ke společnosti, pravdivý obraz společnosti, přesné a všestranné studium života člověka

DRUH
Epika

ŽÁNR
Povídka

JAZYK
Spisovný jazyk, zastaralý, minimum přímé řeči, dlouhé souvětí, častá přirovnání, objevují se francouzské názvy, er-forma

AUTOR (1850 - 1893)
Francouzský povídkář, romanopisec, dramatik, novinář. Přestavitel kritického realismu ve světové literatuře a naturalismu.
Proslavily ho především jeho povídky z rozmanitého prostředí (Kulička patří k nejpopulárnějším). Téměř všechny významné okamžiky jeho života se objevují v jeho dílech. V dílech se často zaměřuje na kritiku společnosti a to především té nejvyšší vrstvy (z tohoto důvodu občas označován jako kritik mravů). Jeden z pseudonymů Guy de Valmont. Napsal šest románů a několik desítek povídek a novel.
Další díla: Slečna Fifi, Naše srdce, Silná jako smrt, Miláček.

SOUČASNÍCI AUTORA
Honoré de Balzac - Francouz, dílo: Lidská komedie, Otec Goriot, Lesk a Bída Kurtizán
Gustave Flaubert - Francouz, dílo: Paní Bovaryová

INSPIRACE
Dílo bylo několikrát zfilmováno (2?), u nás dobře známá dramatizace Spitzera (Tlustý anděl z Rouenu)

Kritika aristokracie doby a špatných lidských vlastností. Prostitutka je vnímána jako něco nižšího, bez vlastních hodnot. Autor chtěl poukázat, že i prostitutka Kulička může mít více morálních hodnot než vyšší společnost.Jak se mi četlo? Kulička je opravdu velmi krátká záležitost, takže jsem s ní byla hotová během 2-3 hodin. Přesto musím říct, že rozhodně nepatří k nejjednoduším a je tu hodně maličkostí, které je nutné si uvědomovat - osobně jsem měla docela velký problém se zapamatováním jmen a jejich postavením ve společnosti. Vzhledem na poměrně detailní popis mentality to byl pro mě problém, jelikož jsem si musela neustále uvědomovat kdo je kdo. Ale to byla snad jediná nepříjemnost, která mě během četby potkala. Jinak jsem byla s Kuličkou spokojena a opravdu jsem ocenila výstižné zobrazení společnosti tehdejší doby a především tehdejší mentality (říkám sice tehdejší, ale můj názor je, že lidé ani naše mentalita se opravdu nikdy výrazně nezmění). Nejvíce mě asi nadchly poslední okamžiky, které jsou nádhernou ukázkou lidského pokrytectví a povýšenosti, přesto tu však byl Cornudet se svou vlasteneckou písní - tohle zakončení jsem opravdu ocenila. Přesto musím s mírným zklamáním podotknout, že Maupassant napsal i lepší. K povinné četbě je Kulička dobrá, ale pokud bych se měla zamýšlet pouze nad autorem, tak si myslím, že napsal i mnohem lepší příběhy. Osobně bych doporučovala sáhnout po Matce zrůd a jiných povídkách nebo popř. Příběhy plné lásky .) Najdete v nich rozhodně lepší povídky než je Kulička.
 

12 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 Sara Whitney Sara Whitney | Web | 29. srpna 2014 v 15:11 | Reagovat

Kuličku mám také v povinné četbě a chci si ji přečíst, bohužel jsem ji zatím v knihovně nesehnala. I dle tvého rozboru to vypadá na moc zajímavou knihu.^^

2 Saki Saki | Web | 1. září 2014 v 18:42 | Reagovat

To chci co nejdřív číst :3

3 Sara Whitney Sara Whitney | Web | 3. dubna 2015 v 14:48 | Reagovat

[1]: Tak jsem si ji konečně přečetla a musím s tebou plně souhlasit, čtení to nebylo špatné, ale čekala jsem upřímně více, hlavně po tom vychvalování naší češtinářky. Mně osobně se o dost více líbil jeho román Miláček, který byl skutečně excelentní.^^

4 Terka Terka | 14. května 2015 v 11:26 | Reagovat

Moc pěkně zpracované, dobře jsem si podle toho zpracovala i svůj podklad k maturitě. děkuji :-)

5 Michio Michio | Web | 14. května 2015 v 15:17 | Reagovat

[4]: Dala jsem to sem právě proto, že jsem doufala, že moje práce bude ještě někomu užitečná :) jsem ráda, že rozbor pomohl a hodně štěstí při maturitě =)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama