Ernest Hemingway - Sbohem, armádo (rozbor)

15. srpna 2014 v 10:48 | Michio |  Knihy
Ernest Hemingway - Sbohem, armádo
1929
DĚJ
Itálie (italská fronta) - 1. SV.
Američan Frederic Henry je (dobrovolník) poručík u italské sanitní jednotky. Jejich základna je v jisté vile, a tudíž nejsou v přímém nebezpečí ohrožení života. Poznává zde doktora Rinaldiho, který se stane jeho dobrým přítelem. Poblíž vily se nachází i anglická nemocnice společně s mladými a hezkými ošetřovatelkami. Právě díky Rinaldimu se Henry seznamuje s mladou anglickou ošetřovatelkou Catharine Barkleyovou, které nedávno zemřel snoubenec a o kterou měl zájem Rinaldi. Ona však projevila více zájmu o Henryho, který ji začal navštěvovat. Jen si s ní zahrával a ona si toho byla vědoma. Po nějaké době se chystá útok a sanitky se přesunují na strategické pozice. Před odjezdem Henry dostane od Catharine přívěšek Sv. Antonína a ačkoliv není věřící, tak ho přijme.
V poli jsou strategické pozice odstřelovány rakouskými děly. Řidiči sanitek jsou v úkrytu, ale i tak je zasáhne jedna střela. Henry je vážně raněn (těžce zraněné koleno a fraktura lebky) a převezen do americké nemocnice v Miláně, do které byla převedena i Catharine.
Catharine o Henryho pečlivě pečuje a jejich vztahu nic nebrání. Henry je operován a pomalu se zotavuje, během této doby se do Catharine zamiluje. Když se blíží den odjezdu, zjistí, že je Catharina těhotná - přesto se však musí vrátit na frontu.

Italská armáda je donucena k ústupu, ale na cestách se tvoří ohromné kolony, které se staly velmi zranitelné vůči odstřelování. Proto se Henry rozhodl společně s řidiči (Bonellem, Aymem, Pianim), že se do Undine zkusí dostat polními cestami. Sebou vezmou také 2 náctileté italské dívky a dva vojáky. Postupně všechny sanitky zapadnou, vojáci se od nich pokusili utéci (při zapadnutí 1. sanitky), ale Henry je oba zastřelil. Dívkám dal peníze a poslal je po cestě, kterou se měli dostat ke koloně. Henry se společně s ostatními vojáky vydal do Undine. Zápasili s časem, protože viděli postupovat německé vojáky, Aymeho zastřelili vyděšení italští vojáci. Henry s Bonellem a Pianim se ukryli v opuštěném statku. Bonello však utekl (chtěl se nechat zajat) a tak Henry zůstal sám s Pianim, s kterým se šťastně dostal k ustupující armádě. Jenže za mostem stála hlídka, která chytala ustupující důstojníky, vyslýchala je a pak zastřelila. Henrymu se podařilo skočit do rozbouřené řeky. Nakonec si ze své uniformy sundal hodnost, naskočil na projíždějící vlak a vrátil se zpět do nemocnice v Miláně pro Catharinu, která naneštěstí mezitím odešla do Stresy.
Když se Henry konečně setkává s Cathranine rozhodne, že spolu utečou. Později je varován číšníkem, že si pro něj ráno přijde vojenská policie. Proto s Catharine utíkají do Švýcarska přes jezero (ještě ten večer). Cesta byla náročná, ale podařilo se jim to. Ve Švýcarsku se vydávají za bratrance a sestřenici, kteří si chtějí užít zimních sportů a díky penězům získávají vízum. Vydali se do Montreuxu, kde se ubytovali v malém hotýlku v horách. Cathranine neměla žádné zdravotní problémy (skrz těhotenství) a tak si šťastně užívali život mimo válku a připravovali se na příchod potomka. Když dostala Cathranine porodní bolesti jeli do nemocnice. Porod byl komplikovaný a trval celý den. Nakonec se jim narodil chlapeček, ale lékařům se ho již nepodařilo rozdýchat (přiškrcen porodní šňůrou) a Catharine byla velmi vyčerpaná. Netrvalo dlouho a začala masivně krvácet, lékaři ji již nedokázali pomoci. Henry u ní zůstal do chvíle, kdy zemřela. Dochází k závěru, že člověk by neměl být na nikom závislý, protože nakonec zůstane stejně sám, se vším se smiřuje s myšlenkou, že válka je hloupá.

CHARAKTERISTIKA HLAVNÍCH POSTAV
Frederic Henry - američan, dobrovolník u sanitní italské jednotky, poměrně zámožný, bez vyznání, myslí si, že válka je nesmyslná věc, ve které lidé pokládají svůj život za zájmy mocných, nakonec dezertuje s Cathranine, do které je zamilován a s kterou čeká dítě, sám uzavírá separátní mír
Cathranine Barkleyová - angličanka, stydlivá, milá, obětavá, věrná, v knize z pohledu Henryho, pracuje jako ošetřovatelka
Rinaldi - lékař, přítel Henryho (strachuje se, že má syfilis)
Kněz - protiklad Rinaldiho, nenávidí válku, ostatní si z něj utahují, s hlavním hrdinou má dobrý vztah
Helena Fergusonová - ošetřovatelka, dobrá přítelkyně Catharine

KOMPOZICE DÍLA
Dělí se na 5 knih (každá má několik kapitol), události jdou po sobě chronologicky

DRUH
Epika

ŽÁNR
Protiválečný román

JAZYK
Spisovný jazyk, hovorový, krátké a výstižné věty bez zbytečných dodatků, cizí slova/francouzká a italská (tenetne - poručík), jednodušší větná stavba, ich-forma

AUTOR (1899 - 1961)
Američan, silně poznamenán válkou, romanopisec, novinář, nositel Pulitzerovi (1953) a Nobelovi (1954) ceny, příslušník ztracené generace.
Byl ovlivněn válkou, vyhledával nebezpečí - miloval nebezpečné sporty (býčí zápasy) a lov. Ve svých knihách hledal pravdu o člověku v mezních situacích, proto své hrdiny často stavěl do nebezpečí, kde prokazovali čest a odvahu. Většina děl inspirovaných vlastními zkušenostmi. Získal Nobelovu cenu za své dílo Staře a moře.
Další díla: Komu zvoní hrana, Stařec a moře.

SOUČASNÍCI AUTORA
John Steinbeck - Američan, dílo:O myších a lidech, Hrozny hněvu
Erich Maria Remarque - Němec, dílo: Na západní frontě klid, Vítězný oblouk

DALŠÍ DÍLA SE STEJNÝM TÉMATEM
Erich Maria Remarque - Na západní frontě klid (SV)

INSPIRACE
Dílo bylo zfilmováno

Protiválečný manifest, negace války. Napsáno na základě vlastních zkušeností - částečně autobiografické.



Jak se mi četlo? Sice se o knize mluví jako o protiválečném manifestu, ale já vám nevím. Kdyby mi to nikdo neřekl, tak bych příběh popsala jako osobní prožívání války zamilovaného vojáka s koncem, který se nedá nazvat jinak než život. Je pravda, že je zde ukázána nepravedlnost a krutost války, před kterou nakonec hlavní hrdina musí utéct (bylo jediné logické vyústění situace a já bych na jeho místě udělala asi totéž, v případě, že bych na to sebrala dost odvahy), ale řekla bych, že v tomto kniha byla stejná jako všechny jí podobné. Romantická stránka tu také je, ale při četbě jsem si nemohla pomoci - ona naivnost Catharine mi přišla místy až otravná a její chování k nenarozenému dítěti (např. když přeplouvali jezero) mě donutilo ji až nesnášet (takže nakonec jsem byla za konec jejího příběhu i ráda, ačkoliv mi bylo líto dítěte). A konec pro hlavního hrdinu - silný konec, který jen podtrhl celkovou atmosféru a přímo vzkázal čtenářům, že válka je obyčejná pitomost. Vzhledem na fakt, že nemám ráda příběhy související s válkou se mi kniha četla až překvapivě dobře, obzvlášť druhá polovina, kdy už příběh nabral na obrátkách. Přesto mám z knihy smíšené pocity - přečetla jsem si ji, zapamatovala velice dobře a řekla bych, že se mi i líbila (ačkoliv podruhé bych si ji nepřečetla), ale ty postavy...dlouho mi trvalo než jsem si našla vztah a utvořila si názor na hlavního hrdinu, jeho milenka me zaujala pouze v negativním smyslu a z postavy jeho nejlepšího kamaráda jsem byla zmatená a trochu jsem pochybovala o jeho duševním zdraví. Takže sečteno potrženo - příběh a jeho popsání dobré (ač místy zbytečně zdlouhavé), postavy nic moc, zakončení super, odkaz knihy jasný, na maturitu lehké k popsání (jasné záměry autora i jeho autobiografie). Celkově bych hodnotila jako průměr až lehký naprůměr.
 

12 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 Marionette Marionette | Web | 15. srpna 2014 v 11:29 | Reagovat

Ernest je opravdu dobrý spisovatel, takže ani knížka by neměla být špatná. Jen je škoda že dnešní generace na starší autory zapomíná a nebo nečte vůbec :(

2 Jokí Jokí | Web | 16. srpna 2014 v 14:59 | Reagovat

Vypadá to fakt dobře.. škoda že to nemám v četbě k maturitě :( ..ale pak si to ráda přečtu.

3 Tohru- Tohru- | E-mail | Web | 20. srpna 2014 v 0:23 | Reagovat

Vyzerá to dobre... Myslím že si to niekedy prečítam v budúcnosti... a určite to podsuniem aj mojmu bratovi :3

4 Jana Jana | 26. dubna 2015 v 8:46 | Reagovat

děkuji za rozbor díla, bude se hodit k maturitě :)

5 MiraJane MiraJane | 7. listopadu 2016 v 21:37 | Reagovat

Na knihu mám podobný názor jako ty :) Tvůj souhrn mi byl skvělou inspirací pro rozbor, který si píši k maturitě. Arigato :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama