Červenec 2014

Božena Němcová - Divá Bára (rozbor)

31. července 2014 v 10:13 | Michio |  Knihy
Božena Němcová - Divá Bára
1856

DĚJ
Vesnické prostředí (dědina Vestec), 18. - 19. Století (1850).
Jakub už odmalička musel pracovat, protože byl chudý. Postupem let se dostal až k práci vesnického pastýře. Tuto práci měl rád a jako pastýř měl ve vesnici všelijaké výhody a žil si dobře. Jednoho dne se mu ale donesla pověra, že umře-li bez dětí, nepřijde do nebe. A tak se ženil s rychtářovou dcerou Bárou. Narodila se jim dcera, která dostala jméno po matce.
Brzy po jejím narození se matce, když vařila oběd, udělalo špatně. Ženy z vesnice jí přiběhly na pomoc. Vše přičítaly pověsti, že v šestinedělí nemá rodička za poledne vycházet z domu, to prý chodí Polednice, a hned se běžely podívat na malou Barunku, zda ji Polednice nevyměnila. Některé říkaly, že ano, ale nakonec se shodly, že se nic nestalo. Od té doby byla pastýřova žena stále nemocná a nakonec zemřela.
Možná proto, že jí chyběl ženský vzor, nebo že trávila všechen čas v přírodě, byla Bára úplně jiná než ostatní dívky. Žádná z dívek a málokterý z chlapců byl silnější než ona. Mimo velké síly měla také velkou odvahu a ničeho se nebála. Lidem se její odlišnost nelíbila a začali se jí posmívat. Vzpomněli si na Polednici a začali jí říkat Divá Bára. Často se jí smáli pro její velké buličí oči. Nejprve ji to všechno trápilo, Jakub jí ale vysvětlil, že lidé jsou hloupí a neví, jaká skutečně je. Bára tedy přijímala všechny pošklebky statečně a zvykla si na ně.

Natsume Yuujinchou OVA

29. července 2014 v 13:07 | Michio |  Natsume Yuujinchou / recenze
Natsume Yuujinchou LaLa Special: Nyanko-sensei to Hajimete no Otsukai (2013)

Nyanko-sensei při procházce uvidí vážku a rozhodne se ji chytit. Naneštěstí ten, kdo je chycen je on. A to rovnou dvěmi lovci. Nebo přesněji dvěmi lidskými dětmi, které ho považují za mluvícího tanukiho. Nyanko-sensei se je rozhodne vyvést z hory, aby je nesnědli Yokai. Jenže dvě děti mají problém uhlídat mnohdy i jejich vlastní rodiče, takže hrdý Yokai jako Nyanko-sensei dostane pořádně zabrat.

Jedná se o poměrně vtipný speciál. Nyanko se holt musí vypořádat s dvěmi dětmi, které se sice ztratily, ale těžkou hlavu si z toho nedělají. Nyanko využije všechny své schopnosti a známé, aby je koenčně dostal z hory a uvolnich se tak z dětského sevření, které zase nemusí být tak hrozné.

Natsume Yuujinchou: Itsuka Yuki no Hi ni (2014)

Je další poklidný den a Natsume najednou zjistí, že se z nebe začal snášet sníh. Vydá se na malou procházku po ještě nezasněžených cestách. Je pozdě a tak se rozhodne vrátit, ale narazí na podivného Yokaie, který něco hledá. Snaží se mu vyhnout, ale Yokai ho následuje a žádá pomoc při nalezení něčeho, co hledá už velmi dlouho....

Více-méně další klasický díl Natsume Yuuchinjou, který byste si mohli pustit kdykoliv mezi sériemi a neuvědomili byste si rozdíl. Příjemně zaplněných 25 minut a jak už to u NY bývá, tak tu najdete i krásnou pointu, která mě téměř dojala (takže oceňuji mnohem více než speciál).
Natsume Yuujinchou OVA

27. července 2014 v 9:32 | Michio |  Natsume Yuujinchou / online-download
Natsume Yuujinchou LaLa Special: Nyanko-sensei to Hajimete no Otsukai (2013)
Online
---
Download
Titulky


Layout bez jména

22. července 2014 v 13:42 | Michio |  Desingy
Po velmi dlouhé, ale opravdu dlouuuhé, době jsem se překonala a znovu udělala tzv. Layout. A buďme upřímní - bylo na čase. Lidé, kteří už mě nějakou dobu znají určitě dobře ví, že grafické programy neotvírám, pokud nemusím nebo k tomu nejsem donucena (i když ono "musím" a "jsem donucena" je pro mě prakticky totéž).
Takže...co bych k tomu řekla? Kde jsou všichni milovníci růžové? :D Ne, dělám si legraci. Poslední dva roky jsem platonicky zamilovaná do šedé barvy a dávám ji všude, vážně všude! Vzhled blogu od ní ušetřen není už nějakou dobu, takže myslím, že hlavní barva layoutu není žádné vážné překvapení. Šedá má v sebe to kouzlo, že se k ní hodí každá barvu (alespoň v mých očích) a tentokrát ji dělá společnost růžová. Z nějakého neznámého důvodu tuhle barvu nemá poměrně hodně lidí rádo. I když on ten důvod není až tak neznámý, jmenuje se Barbie, její následovníčky a opravdu jednoduchá lidská povaha a schopnost žen zprotivit a nenávidět každou věc na tomto světě - ale ženy slyšte! Růžová opravdu nemůže za reputaci, která provází její "následovníčky"...ale dost odbíhání od tématu. U milovníka minimalistických a jednoduchých věcí, jako jsem např. já, není žádným překvapením že...nazveme to grafická složitost layoutu, není ani zdaleka tak složitá jako pochopení toho, co se skrývá za slovy grafická složitost layoutu.
Takže pěkně prosím užijte si tuhle krásnou šedou a růžovou...a jejich odstíny, které se zde budu vyskytovat bezpochyby až do Vánoc a dost pravděpodobně po ustoupení Vánočního layoutu minimálně další půlrok :) Tudíž pokud se vám tento vzhled nelíbí, tak to máte docela blbé (nejsem natolik hodný blogař, abych znovu strávila minuty nad jakoukoliv věcí, která nějak souvisí s grafikou).

Jen posledních pár slov - původně jsem chtěla písmo šedočerné a nadpisy růžové, ale bylo to celé takové mdlé (jediná nevýhoda jinak dokonalé šedé), takže jsem to prohodila. Bohužel jsem s tím nepočítala v době tvoření pozadí komentářů, takže se to tak trošičku bije. Osobně mám zvyk označovat si text, který si čtu, takže mě osobně to až tak nepřekáží...ačkoliv musím přiznat, že má povaha je někdy malinko pedantní, tudíž je možné že se vrátím k původnímu plánu "šedý text, růžové nadpisy" a...možná vymyslím jiným způsob jak to potom oživit (ačkoliv ruku do ohně bych za to nedala). To k komentářům.A pro čisté vnitřní uspokojení mé maličkosti původní č. 1 (kterou dávám aaž jako druhou, stranda :D) s šedým textem (pokud by se objevilo pár lidí, jež by upřednostnili tuto verzi...tak ji tu čekejte brzy :D)


Jak otevřít sklenici? Nyanko v akci!

21. července 2014 v 19:04 | Michio |  Natsume Yuujinchou / obrázky
Nedávno jsem tady ukázala AMV na Natsume Yuujinchou a vzpomněla jsem si na OVA, které tento rok vyšlo. Mezi stahováním jsem si trochu z nostalgie zapla jeden díl Natsume a tahle scéna mě strašně pobavila :D Není to komedie, ale činy Nyanka-senseie opravdu dokážou rozesmát
A samo mě napadlo, že by to z toho byla moc hezká animace :)
ten pohled je zabijácký (doslova)


{natsume ● paper lights}

19. července 2014 v 13:48 | Michio |  Natsume Yuujinchou / ostatní
Musím říct, že mám tohle anime opravdu ráda :) ukrývá v sebe nádhernou pointu
Mi připomíná, že letos mělo vyjít OVA...ještě jsem na něj neměla čas, takže bych to hádám mohla přes volno napravit .)


Zdeněk Jirotka - Saturnin (rozbor)

17. července 2014 v 18:22 | Michio |  Knihy
Zdeněk Jirotka - Saturnin
1942

DĚJ
Praha, venkov.
Jeden mladý Pražan, žijící seriózním způsobem života, přijal do svých služeb sluhu Saturnina, který je podle jeho doporučení, až na jedno chybějící, naprosto výborným sluhou. Opak je však pravou. Saturnin je opravdu výborný sluha, ale sluha toužící po dobrodružství a zajímavém životě. Velice rychle udělá ze svého pána v očích známých i neznámých lidí velkého dobrodruha a lovce, který se dostal z nejedné nebezpečné situace a vždy si se vším brilantně poradil. Netrvalo dlouho a Saturnin svého pána šikovně přestěhoval na hausbót, protože byt byl již pro ně příliš malý (díky různému harampádí, které tam Saturnin natahal). Na pronajatou loď se velmi brzy přistěhovala i, ne příliš vítaná a především otravná, teta Kateřina se svým drzým synem Miloušem. Saturnin si ovšem věděl rady a "hostům" napovídal, že na lodi jsou myši a dal jim masky na obličeje, aby mohli lépe spát. Teta a její syn odjeli následující den.

Knihy rozcestník

17. července 2014 v 14:37 | Michio |  Knihy
NázevAutorRok vydání/počet stran
*AlchymistaPaul Coelho1988/190
Karel Poláček
J. Voskovec, J. Werich
1946/200
1935/104
*Divá BáraBožena Němcová1856/45
Egypťan SinuhetMika Waltari2009/830
Hoši od Bobří řekyJaroslav Foglar2005/194
Kdo je Abel
Guy de Maupassant
K. O´Neal Gear, W. Michael Gear
Karel Jaromír Erben
1880/?
2005/560
1853/111
Moliére
1668/84
Matka zrůd a jiné povídky
*Manon Lescaut
Karel Čapek
Guy de Mauppasant
Karel Hynek Mácha
Vítězslav Nezval
1938/88
?/745
1836/80
?/254
Honore de Balzac
John Steinbeck
1934/224
1937/112
Poslední z králů
Romain Rolland
M. C. Ford
John Irving
George Bernard Shaw
?/94
2005/432
1985/622
1912/145
*Quo VadisHenryk Sienkiewicz1896/560
Zdeněk Jirotka
Ernest Hamingway
Josef Kajetán Tyl
1942/212
1929/287
1847/85
*Židovka z Toleda
Lion Feutchwanger
1955/492


*Vypracováno na maturitu (dle základních požadavků státních maturit 2013 a požadavků střední odborné školy) + (všeobecné informace).

Rok vydání u " * " je původní rok vydání díla, rok vydání u ostatních knih je přímo rok vydání knihy, kterou jsem četla.

Pro vášnivé čtenáře bych si dovolila doporučit stránku České bibliografické databáze, registrace zdarma a výhodná po všech stránkách.

Manga challenge - Day 30

11. července 2014 v 9:02 | Michio
DAY 30
PODLE ČEHO VYBÍRÁŠ MANGU K PŘEČTENÍ

Osobně se při výběru a hledání mangy řídím několika faktory. Samozřejmě nejprve se dívám na popis, žánr a autora. To jsou pro mě tři nejdůležitější věc. Od popisu záleží to, zda mě zaujme, od žánru jestli spadá do mé "přípustné kategorie" a zda mám právě v tu chvíli na něco takového chuť a od autora závisí samozř. kresba a celkový styl vedení mangy. Samozřejmě se potom dívám do jakého jazyka je přeložená, kolik má kapitol, dostupnost mangy, zda ještě vychází (nesnáším, když poslední kapitoly nacházím pouze v japonštině - pro mě nemá cenu takovu mangu číst) nebo prosté doporučení od známého. Ale ať už si o manze zjistím cokoliv, tak nic mi nezaručení, že mě bude bavit - to se dá zjistit jediným způsobem! Takže někdy si prostě od pár mang stáhnu první dvě-tři kapitoly a podle nich určím, jestli mi stojí za to, abych s nimi zaplnila omezené množství kapacity mého PC =)

PS. Konečně je tohle challenge u konce. Trvalo mi strašně dlouho, nejdřív kvůli maturitám a pak kvůli vysoké. Ale...dotáhla jsem to! :D


Zero no Tsukaima hlášky 2

9. července 2014 v 15:25 | Michio
Hlášky z druhé, třetí a poslední série :)

Louise: Co bych měla udělat?
Delfringher: Tohle: "Saito, já tě tak miluju!", "Prosím vezmi si mě!"
Louise: V-v-vdát se?!
Delfringher: "Učiň mě svojí ženou!", "Svlékni to ze mě, prosím!"
(díl 11)
-----------------------
----------------------------Následující hlášky jsou ze třetí série
Louise: Pse! Ne, chci říct, ty mrzké zvíře! Otravný hmyze! Pospěš si nebo tě tu necháme!
Saito: Ano, už jsem tady. Počkej! Otravný hmyz?!
Louise: Jsi...jsi stejně užitečný jako otravný hmyz!
(díl 1)

Mirai Nikki funny moment

6. července 2014 v 20:56 | Michio |  Mirai Nikki / ostatní
Na psychopatického vraha si Yuno vybrala roztomilý kostým :D a policista na konci....


Nurariyhon no Mago animace

2. července 2014 v 14:58 | Michio |  Nurarihyon no Mago / obrázky
Pár animací z tohoto anime =)