Maturita oficiálně za mnou ^-^

22. května 2013 v 17:31 | Michio |  Moje kecy
Yohohoho ~
S radostí vám oznamámuji, že dneškem je pro mě maturita u konce a dopadla úspěšně.
Nejlehčí částí maturity stále zůstává praktická, ale ústní, ačkoliv se na ni musíte učit do posledního dechu, se dá taky zvládnout. Učitelé byli vstřícní a pomáhali, co to dalo - za to děkuji :).
Také chci poděkovat Shizu a Elá za přání štěstí a držení palců (něco takového mě vždy potěší) a všem ostatním, kteří si na mě vzpomněli.
Od maminky jsem dnes dostala nádhernou (a voňavou) kytici :) Možná vám ji vyfotím. A v nejbližších dnech zamířím do zlatnictví a dalších obchodů, abych využila svou odměnu. Chci nějaký stříbrný řetez na krk. Ale jak se znám, tak jakmile zavítám do zlatnictví, budu mít nutkání ho vykoupit (miluji přívěšky, řetízky, prstýnky a podobné "blbůstky", za které utrácíte majlant :D)


Pokud se vám maturita blíží a chcete vědět průběh té mojí a názor na ni, tak čtěte dál :).


Díky svému příjmení jsou začínala. Zkouška mi začínala v 8 hodin, ale ve škole jsem byla už 7:20, abych se naladila na "školní vlnu" a prohodila posledních pár slov od učitelů, kteří dali poslední rady a popřáli štěstí.
Začínala jsem s němčinou. Vytáhla jsem si otázku č. 3, která se nesla v duchu České Republiky a Prahy. Dostala jsem 20 minut na přípravu a musím říct, že tato doba je k nezaplacení. Poté jsem přešla k učitelkám.
Začali jsme jednoduchým pozdravem a poté jsem seznámila komisi s otázkou, kterou jsem si vybrala (jen číslo a jméno otázky). Učitelka mě vyzvala ke krátkému představení, které jsem shrnula do 5-6 vět. Pak přišli na řadu otázky učitelky, které se nesly v duchu Prázdnin a Dovolené. Byly to především otázky typu "Které prázdniny máš ráda", "Kde jsi byla o letních prázdninách", "Kam ráda cestuješ o prázdninách" a "Co si plánuješ na letošní prázdniny". Pak jsme přišli k vyprávění o sportu - lehké shrnutí toho, co je vlastně sport, k čemu je a můj oblíbený sport. Asi nejlehčí částí maturity z němčiny je popis dvou obrázků, které se vztahovaly k tématu "sport". Já jsem měla konkrétně obrázek se zimním sportem a obrázek s letním sportem. Nejdříve jsem si jeden obrázek vybrala a popsala ho a poté jsem oba srovnala. Horší částí maturity byla ta, ve které jsem popisovala dané téma - "kamarádka přijela do ČR a chce svým rodičům koupit typický český dárek". Tady jsem mírně klopítla, protože jsem nedokázala přijít na to k jaké příležitosti chce dárky dát. Nakonec jsem se dostala k školnímu tématu a to již zmiňované ČR s Prahou. Popsat ČR bylo pro docela jednoduché a i všeobecné informace o Praze ušli, ale pak jsem přišla k obázkům, na kterých byly pražské památky - popsat památky je jedna věc, ale poznat, o které památky se jedná, je věc druhá. Takže...věděla jsem 2/4.
Následovala sociální péče, kde jsem si vytáhla otázku č.8, která se nesla v duchu problematiky rodiny. Musím říct, že tahle otázka mi víc než jen sedla a tak jsem vykládala, vykládala a pak najednou učitelka oznámila, že mých 15 minut je u konce. Nebyla jsem ničím omezována, takže to šlo jedna básneň. K mému milému překvapení jsem dala péči nejlépe ze skupiny a dostala jsem 1.
Nakonec jsem se dostala i k češtině, kde jsem si vytáhla Židovku z Toleda. Je to dlouhý historický román, který mě více než bavil a tak jsem neměla nejmenší problém ho popsat. Jen jsem si nemohla vzpomenout, v kterém století se děj odehrává a na další díla autora. V druhé části jsem měla neumělecký text a to zprávu z novinek.cz o výbuchu plynu. Základem je určit styl a postup a určit zda je text oficiální/neoficiální, psaný/mluvený, formální/neformální. Od učitelky jsme kdysi dostali osnovua díky ní jsem text bezproblémů popsala. Nakonec jsem získla 8/9 bodů.

Rada? Nestresovat se! Možná si řeknete, že se mi to lehce říká, ale musíte si uvědomit, že stres ničemu nepomůže a učitelé jsem v tomto okamžiku vašimi přáteli a pokud budou moct, tak vám podají pomocnou ruku. Během těch 20 minut, co máte na přípravu se pořádně nadechněte, řekněte si "TO ZVLÁDNU!" a uklidněte se. Možná vám to připadá jako hloupost, ale mě to pomohlo. Dala jsem se do psaní a naprosto jsem zapomněla na to, že se na mě přišlo podívat pár třeťaček - byla jsem k nim zády, naprosto soustředěná a tak jsem je ani nevnímala. Totéž jsem udělala s komisí - ignorovat! Na komisi si můžete vzpomenout až v poslední minutě, kdy dostane možnost pokládat otázky - jinak se s nimi nezatěžujte a soustřeďte se jen na zkoušejícího (přísedící je sice také důležitý, ale jeho zásahy jsou minimální). Pozitivně se nalaďte a snažte se působit vesele - já jsem se tam například smála, když jsem si popletla Národní divadlo s muzeem. Proč se také nezasmát a nezbavit trochy stresu?
Rada k češtině. Zapoměntě na filmy a přečtitě si knihu! Vybíráte si knihy podle délky? Hloupost! Já jsem měla v četbě díla jako je Quo Vadis, Pravidla moštárny a Židovky z Toleda, z které jsem maturovala. Všechny tři knihy můžu označit za rozsáhlé romány a hádejte, které díla dokážu nejlépe popsat. Tyto tři! Důvod? Bavili mě a jejich četbu jsem si opravdu užila a tudíž i zapamatovala spoustu detailů (jako jsou například vztahy mezi hlavními a vedlejšími postavami, a "zákulisí" děje). Škola vám dá na výběr z velkého množství knížek a vy se můžete rozhodnout. Mé rozhodování v sestavování seznamu bylo následující - našla jsem si děj všech knížek a určila si topku těch, které mě zaujaly a následně si je přečetla. Nebavila mě knížka (Chrám matky boží v Paříži byl děs a hrůza)? Žádný problém - vyměnila jsem ji za jinou. Nesmíte se nutit ke čtení, protože pak se nesoustředíte, moc si nezapamatujete a zbytečně se to budete muset učit. Raději si zvolte delší, ale záživnější knihu. Vyhýbala jsem se poezii, protože k ní jsou u maturity potřebné důkladné znalosti jako je poznání veršů, smyslu (vidět smysl básně je mnohdy obtížné a některé věty vám nemusejí dávat smysl nebo si nemusíte být jisti jejich významem) a používají se zde "vytříbené" pojmy. Drama se čtou velmi lehce a rychle, také jsou jednoduché na zapamatování, protože nemívají složitý děj a je jasné, kdo co dělá a říká. Próza by vás měla bavit, protože budete muset popsat nejen děj, ale i jazyk a jen z ukázky nepoznáte celou slovní zásobu, která se v díle vyskytuje.
Které knížky byly pro mě nejlepší? Z poezie určitě Kytice - je zde trochu těžší kompozice, ale básně většinou máte v povědomí a učí se velmi rychle a lehce. Přečetla jsem i Slezké písně, ale nezařadila jsem je do seznamu, protože se zde nachází velké množství básní a nikde nemáte jistotu, kterou báseň vám tam dají. Z dramatů mě bavil Pygmalion, Lakomec, Matka, Balada z Hadrů a překousla jsem i Manon Lescaut. Strakonický dudák má zajímavý děj, ale pro mě nebyl příšliš čtivý a to především kvůli starší češtině. Z prózy mě bavili hlavně Kulička, Divá Bára, O myších a lidech, Saturnin (toho obzvlášť doporučuji!), Petr a Lucie, Alchymista a již výše zmiňované 3 romány. Knížky si vybírejte pečlivě a nehledtě jen na počet stránek, ale i přemýšlejte.
(S povinnou četbou jsem začala o Vánocích a skončila jsem měsíc před maturitou, takže jsem to krásně stihla. Ale nedávala jsem si ve čtení delší pauzy (maximálně týdenní)).

Toť mé rady budoucím maturantům, snad pomohly =)
 

4 lidé ohodnotili tento článek.

Anketa

Mám přidávat hlášky z anime?

ano
ne

Komentáře

1 N.K. N.K. | 22. května 2013 v 21:34 | Reagovat

Gratulacééé! :) Já už to mám taky naštěstí za sebou...myslela jsem, že se mi uleví, že to ze mě spadne, ale já se teď cejtim hrozně divně...neumim to popsat...nevím, asi si to moje tělo ještě neuvědomilo :D

2 Blackie☆ *ω* Takagi Blackie☆ *ω* Takagi | E-mail | Web | 23. května 2013 v 8:16 | Reagovat

Tak to ti opravdu mooooooc gratuluju !!!! Jsem za tebe tak ráda, je to super že už to máš za sebou :3 Jak se říká, prošla jsi testem dospělosti :)
-------------
Ah ano lay je sice nový, ale aktivita zatím nebude rozprouděna :D
Jen se připravuju na pozdější návrat, který je i tak v nedohlednu :D Ale jednou to nastane :D A děkuju za pochvalu

3 Lee Scarlett Yukio Lee Scarlett Yukio | 23. května 2013 v 9:56 | Reagovat

Článek přelouskán a moc děkuji za rady, přestože mě maturita čeká až za pár let :D  Ale ona se každá rada hodí :)) Moc ti gratuluji, že si to tak dobře zvládla ^^!!

4 Lee Scarlett Yukio Lee Scarlett Yukio | Web | 23. května 2013 v 10:04 | Reagovat

Přesně tak :D to jsou takový ty AMV co mě dokáží i rozbrečet :D

5 Shizu-chan Shizu-chan | Web | 23. května 2013 v 21:48 | Reagovat

Věděla jsem, že to zvládneš, Michi-chan :3 omedetoou!! ^^ a nemusíš mi děkovat, je to samozřejmost :3

OwO arigatou, Michi-chan! :3 ty rady k povinné četbě mi pomohly xD zkoušela jsem číst 3 knížky a ani jedna mě nezaujala x'D a teď jaksi váznu XD měla bych dodělávat o prázdninách x'D

a

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama