Mongolsko

28. srpna 2010 v 8:31
Název : Mongolsko
Poloha : vnitrozemský stát ve střední Asii
Sousední státy : sever Rusko, jih Čínská lid. republika
Rozloha : 1 566 500 km² 
Počet ob. : 2,7 miliónů
Hl. město : Ulánbátar
Jazyk : mongolština
Náboženství : buddhismus
Státní zřízení : republika
Měna : tugrik

Velkou část Mongolska pokrývají stepi s drsným podnebím, kde hlavním zdrojem obživy je kočovné pastevectví. Kromě vývozu vlněných tkanin (kašmír,..) a výrobků z kůže je důležitou složkou hospodářství těžba nerostných surovin. Je rozděleno na 21 regionů - 18 ajmagů (administrativní jednotky vyšší úrovně) a 3 města.
Mongolsko je rozděleno na části na tzv. Vnější Mongolsko a tzv. Vnitřní Mongolsko. Tyto dvě oblasti vyhlásili roku 1911 Číně nezávislost, ale té dosáhlo pouze Vnější Mongolsko a to díky podpoře Ruska. Roku 1919 bylo Vnější Mongolsko opět obsazeno Čínou, ale po rozšíření ruské občanské války se čínská vojska stáhla zpět. Nezávislé Mongolsko bylo znovuvyhlášeno roku 1921. (Dnes je Vnitřní Mongolsko jako autonomní oblast součástí Čínské lidové republiky.)
Od roku 1990 je Mongolsko parlamentí republikou a místní parlament se jmenuje Velký lidový chural. Roku 1991 došlo k přejmenování oficiálního názvu státu z "Mongolská lidová republika" na "Mongolská republika". Na začátku roku 1992 byla přijata nová ústava vzdávající se socialismu a měnící název státu na Stát Mongolsko a vytvořila tak základ demokratickému vývoji. Mongolsko zůstalo neutrální ve věci mezinárodních událostí a otázek. V roce 2004 byla vytvořena v zemi velká koalice. Vládní program akce byl schválený Velkým Churalem v listopadu 2004. Program zdůrazňoval potřebu konsolidace demokracie a rapidně krátký ekonomický tlak na úkor ekonomického oživení.

- Mongolsko je jednou z prioritních zemí české zahraniční rozvojové spolupráce. České projekty se zde zaměřují na pět sektorů: ekonomický rozvoj (především předávání zkušeností z transformace ekonomiky), životní prostředí, zemedělství, sociální otázky a snižování nezaměstnanosti a prevence obchodu s lidmi.

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama