Japonsko

30. srpna 2010 v 7:51
Název : Japonsko
Poloha : ostrovní stát ve východní Asii
Rozloha : 377 835 km²
Počet ob. : 127 417 244
Hlavní město : Tokio
Jazyk : japonština
Náboženství : šintoismus, buddhismus
Státání zřízení : konstituční monarchie
Měna : japonský jen

Japonsko doslova znamená "země vycházejícího slunce"
Skládá se ze 4 hlavních ostrovů (Hokkaidó, Honšú, Šikoku, Kjúšú).  K  těmto ostrovům patří i skupina menších ostrovů v  bezprostřední blízkosti i ostrovy více vzdálené např. Okinawa. Protože Japonsko je země z  velké části hornatá a pokrytá lesy, lidé se soustřeďují převážně do pobřežních oblastí. Hustota obyvatelstva je velmi vysoká.
Japonsko se nachází na rozhraní tří tektonjických desek a proto jsou slabá zemětřesení častou záležitostí. Velká zemětřesení jsou méňě častá, ale vyskytnou se v každém století a často vyvolávají i vlny tsunami.
Japonsko je konstituční monarchie, kde je moc císaře maximálně omezena. Jeho funkce je pouze reprezentativní, ústava z roku 1947 definuje jeho pozici takto: "Císař je symbol státu a jednoty národa, odvozuje svou moc a postavení od vůle národa, v němž tkví nezávislá moc". Nepřímo je tedy řečeno že Císař již není pozemský potomek bohů, ale běžný monarcha. Kdo tedy drží v rukou moc? Je to japonský premiér (navhne ho parlament, sněmovna vysloví důvěru a jmenuje ho císař)) a další zvolení členové Národního shromáždění, zatímco svoboda volby spočívá na japonských občanech. Národní schromáždění je dvoukomorový parlament. Skládá se z Poslanecké sněmovny (480 členů) a ze Sněmovny rádců (242 členů).
Důležitým bodem je ekonomika, která je 3. nějvětší na světě. Zaměřuje se hlavně na průmysl (výrobu automobilů, dopravních prostředků, elektroniky, strojírenství,..)
Hlavními japonskými náboženstvími jsou šintoismus a buddhismus. Specifikou Japonska je, že většina lidí se hlásí k oběma hlavním náboženstvím. Běžně se uvádí údaje cca 70% šintoisté, 30% buddhisté. Tyto údaje je však třeba považovat za nesprávné, jelikož u většina Japonců pouze udržuje některé národní zvyky, tradice a pověry srovnatelné s tím, když český ateista slaví Vánoce. Běžně je v šintoistické svatyni koutek pro buddhisty a naopak. Ke křesťěnství se hlásí 1  % obyvatel (podle jiných údajů až 6  %). V zemi také působí mnoho sekt, které tato náboženství kombinují.

-Japonská kinematografie obohatila filmy o žánry: anime - jde o kreslené filmy či seriály, džidaigeki - japonské historické filmy o samurajích, japonský horor (J-horor), filmy s obřími netvory (kaidžú), pink filmy (název z angličtiny) - japonská "softcore" pornografie, filmy o Jakuze.

zdroj : wikipedie


japonská vlajka
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Kamishiro Kamishiro | E-mail | Web | 30. srpna 2010 v 7:56 | Reagovat

ja s tej ich vlajky nemozem nas ucitelka vzdy masakruje nech slovensku nakreslime presne a ece ten znak no ble a oni si len do bieleho pola nakresla gulicku :-D

2 Yashiro Yashiro | Web | 30. srpna 2010 v 9:18 | Reagovat

Vieš jak je: Počet ob. : 127 417 244

Tak ono si to myslí, že je to ICQ číslo LOOOOL :D :D

3 NaTušQa =)...tvoje crazy SB♥..^__^ NaTušQa =)...tvoje crazy SB♥..^__^ | Web | 30. srpna 2010 v 17:33 | Reagovat

milujem japonsko..:D..raz by som tam chcela ist

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama